دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
شنبه, 14 تیر,1399

گذری در بوستان کتاب


گذری در بوستان کتاب

معرفی کتابخانه مدرسه علميه نرجس(س)/ عاطفه زینلی نیا

 

كتابخانه مدرسه علميه نرجس(س) در راستاي ترويج انديشه ديني و تحقق يافتن اهداف مدرسه به صورت اختصاصي در زمينه‌ی علوم اسلامي شكل گرفت و به طور رسمي از سال 1347 در اتاقي به مساحت 30 متر مربع با 800 عنوان كتاب از كتاب‌هاي شخصي استاد طاهايي (ره) فعاليت خود را آغاز نمود. بعد از احداث ساختمان جديد مدرسه و افتتاح آن، كتابخانه به مكان فعلي در ساختمان اصلي منتقل شده و هم اكنون سالني به مساحت 200 متر مربع به آن اختصاص يافته است كه قفسه‌ها و سالن مطالعه را شامل مي‌شود.

در ادامه گفتگويي كوتاه با يكي از كتابداران مكتب نرجس(س) داشته‌ايم و شما را با این مکان علمی آشنا می‌کنیم:

 

- در چه موضوعاتي و چه تعداد كتاب داريد؟

از آن‌جا كه كتابخانه مخصوص استفاده‌ي بانوان است سعي ما بر اين بوده كه تمامي نيازهاي ايشان به‌ويژه محققان و طلاب را با گردآوري و تأمين منابع اعم از فيزيكي و ديجيتالي پاسخگو باشيم. لذا در تمامي موضوعات كتاب داريم اگرچه در زمينه‌ي علوم ديني و قرآني، منابع بيشتر است. در حال حاضر تعداد عناوين موجود در كتابخانه بالغ بر 21 هزار عنوان در بيش از 32 هزار نسخه است.


- آيا عموم مي‌توانند از كتابخانه استفاده نمايند؟

بله، افراد مي‌توانند از بيرون براي مطالعه تشريف بياورند اما در صورتي كه بخواهند كتاب را به امانت ببرند حتما بايد طبق شرايط معين كتابخانه، عضو شوند.


- مراجعين چگونه مي‌توانند كتاب مورد نظر خود را در كتابخانه پيدا كنند؟ آيا كتابداران آن‌ها را به طور مستقيم راهنمايي مي‌كنند؟

كتاب‌ها در كتابخانه بر اساس شيوه‌ي خاصي (رده‌بندي كنگره) بنا به موضوعاتي كه دارند و نوع استفاده‌ي آن‌ها (مرجع يا غير مرجع بودن) در قفسه‌ها قرار گرفته‌اند. بر روي هر قفسه راهنماهايي وجود دارد كه موضوع كتاب‌هاي آن قفسه را مشخص مي‌كند. پس دوستاني كه به اينجا مراجعه مي‌كنند مي‌توانند مستقيما با مراجعه به قفسه‌ها، كتاب‌هاي مورد نظر در موضوعات دلخواه خود را پيدا كنند و يا براي جستجوي دقيق‌تر و دسترسي سريعتر از طريق رايانه‌اي كه جهت جستجوي كتاب براي مراجعين در نظر گرفته شده است، كتاب مورد نظر خود را از نظر عنوان، موضوع، نام نويسنده و... در نرم‌افزار كتابخانه جستجو نمايند. در كنار اين‌ها اگر مراجعان سوالي هم داشته باشند در رابطه با راهنماي قفسه‌ها يا نحوه‌ي كار با نرم‌افزار، كتابداران راهنماهايي‌هاي لازم را مي‌كنند.


-در حال حاضر روزانه چه تعداد مراجعه‌كننده داريد و علاقه‌مندي مراجعان بيشتر نسبت به چه كتاب‌هايي است؟

با توجه به اينكه كتابخانه فقط در نوبت صبح باز است و بيشتر مراجعان ما از داخل خود مجموعه هستند و هم‌زماني كلاس‌هاي درسي با ساعات كار كتابخانه، به‌طور متوسط روزانه در حدود 20 نفر مراجعه‌كننده داريم كه اين تعداد با توجه به مناسبت‌ها و ايام هفته متغير است. متأسفانه فرهنگ مطالعه و كتابخواني در كشور ما در حد مطلوب نيست و ما شاهديم كه دوستان طلبه و دانشجوي ما اكثرا براي كتاب‌هاي درسي يا اگر تحقيق يا پايان‌نامه‌اي داشته باشند، مراجعه مي‌كنند. البته در اين بين دوستاني هم هستند كه واقعا علاقه‌مند به كتاب و مطالعه هستند و ما اين را از ساعاتي كه صرف مطالعه در كتابخانه مي‌كنند و نوع كتاب‌هايي كه امانت مي‌گيرند، متوجه مي‌شويم. همچنين بعضي از اساتيد خوبي داريم كه زياد به كتابخانه سر مي‌زنند و مطالعات پژوهشي دارند. حتي به شاگردانشان كتاب‌هاي خوب و جديد را در رابطه با موضوعات مختلف اعم از درسي، اخلاقي، اجتماعي، سياسي و... معرفي مي‌كنند.


- به نظر شما كتابخانه يا كتابداران چگونه مي‌توانند افراد را به مطالعه و استفاده از كتابخانه ترغيب كنند؟

  وقتي كسي به كتابخانه يا هر جاي ديگري مراجعه مي‌كند جداي از فضا و امكانات موجود تحت تأثير اشخاص و روابط آن‌ها قرار مي‌گيرد. اگر منِ كتابدار با يك روحيه‌ي خوب، چهره‌ي گشاده و برخورد محترمانه‌ي توأم با صميميت برخورد كنم، اين نوعِ رفتار من بي‌تأثير نيست. همچنين كتابخانه‌ها مي‌توانند با كارهاي فرهنگي نظير برگزاري نشست‌هاي نقد كتاب، معرفي كتاب‌هاي تازه منتشر شده در زمينه‌هاي مختلف، برگزاري مسابقات كتابخواني و سيرهاي مطالعاتي و... اشتياق به مطالعه را افزايش داده و حتي افراد را به سمت مطالعه‌ي هدفمند سوق دهند.

شماره نشریه:  شمیم نرجس شماره 34


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (411)

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

Escort