دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 28 تیر,1403

دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه محتوای زیارت آل‌یاسین چنان که خواننده گرامی مستحضر است از معارف فوق‌العاده بلندی برخوردار است. تأكيد امام عصر عج در زيارت آل ياسين بر اين است كه هر وقت خواستيد به وسيله‌ی ما به سوي خدا توجه كنيد، اين زيارت را بخوانيد و لذا اين زيارت راهكار توجه و پيوند و انس با وجود ولي عصر عج است. امام در هر فرازی از این زیارت، قلب زائر را جهت می‌دهند كه به كجا نظر كند و با چه معارفی به‌سر برد. زائر از طریق این زیارت به حقیقت معنوی امام عج نظر می‌...    ادامه »
صبر بر طاعت و معصیت در دنیای مدرن با تأسی به شیوه‌ي زندگی حضرت زهرا س
فاطمه خدابخشی مقدمه «صبر» از نظر لغوی به معنای خويشتن‌دارى در سختى و تنگى (راغب اصفهانی، 1374، ج2، ص371) و در اصطلاح به معناي خویشتن‌داری و حبس نفس است بر چیزی که شرع و عقل تقاضا می‌کند یا از آن نهی می‌کند (قرشی، 1367، ج3، ص105). پیامبراکرم ص نوع اول را صبر بر طاعت و نوع دوم را صبر بر معصیت نامیده‌اند (کلینی،1389 ، ج3، ص262). در دنیای مدرن با افزایش رسانه‌های تصویری، فرهنگ غربی در جوامع اسلامی نفوذ کرده است؛ فرهنگی که در آن انسان‌ها تنها به...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه زائر در فرازهای زیارت آل یاسین با برشمردن القاب و حالات امام عصر عج، که از جایگاه ویژه‌ي امام نزد خداوند متعال حکایت دارد، ایشان را مخاطب قرار ‏داده و با اشاره به شئونات ولایتی آن حضرت، اعتقاداتش را مرور نموده و به آن‌ها اعتراف می‏کند و در هر فراز معرفتش به امام بیشتر و بیشتر می‏شود. گاه به قیام و قعود امام سلام می‌دهد و گاه به نماز و قنوتش‌؛ گاه به تکبیر و تهلیلش و گاه به حمد و استغفارش؛ گاه به رکوع و سجودش و گاه به... .  سپس در فرازهاي...    ادامه »
نعمت بیماری
سمیه وحیدیان صادق سلامتی جسمانی نعمت خاصی است که خداوند سبحان به افراد سالم عطا فرموده است. رسول خدا ص فرمودند: «الحَسَنةُ فی الدُّنیا الصِّحةُ و العافیةُ و فی الآخِرةِ المغفرةُ و الرَّحمَةُ»؛ خوبی در دنیا، سلامت جسم و عافیت و در آخرت، آمرزش و رحمت حضرت حق است (انصاریان، 1389، ج 7، ص 228). حضرت صادق ع نیز از پدرانش از رسول خدا ص روایت می‌کند: «نِعمَتانِ مکفورتانِ: الاَمنُ و العافیةُ»؛ قدر و ارزش دو نعمت از نظر مردم پنهان است: امنیت و سلامتی (ممدوحی کر...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه زیارت آل‌یاسین گنجینه‌ای ناب درباره‌ی شناخت حضرت صاحب‌الزمان عج است که اهل معرفت از رهگذر توصیفات خود آن حضرت، ‌حقیقت وجودی ایشان را می‌‌شناسند. در ارائه‌ی شرح این زیارت شریف بر امام سلام می‌دهیم آن‌گاه که صبح می‌کند و آن‌گاه که به شب واردمی‌شود؛ وجود مقدسی که روز و شب واقعی روز و شب اوست چرا‌ که او خود صاحب وقت و زمان است. «اَلسَّلامُ عَلَیْکَ حینَ تُصْبِحُ وَ تُمْسِی» «سلام بر تو،...    ادامه »
تجربیات معنوی: صحّت یا بطلانِ انتشار آن
زهرا طهرانیان کشف و شهود یا تجربه‌های معنوی از جمله خواب، مکاشفه یا تجربه‌های نزدیک به مرگ در افرادی که برهه‌ای در کُما فرورفته‌اند، از راز آمیزترین جلوه‌های حیات معنوی و دینی بشر است. بازشناسی ماهیت و سرشت این تجربه‌ها و سنجه‌های تشخیص سره از ناسره در میان انبوه دعاوی موجود در زمان معاصر باعث دل‌مشغولی بسیاری از اندیشه‌وران و خردورزان شده است. در این نوشتار برآنیم تا به اختصار ماحصل تکاپوی مطالعاتی بعضی از محقّقان را تقدیم خوانندگان نماییم.   ...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه زیباترین ارتباط با خداوند از آن ولیّ خداست امام زمان عج، استوانه‌ی توحید و خداپرستی است. تمام لحظه‌هایش حمد و ستایش ذات احدیّت است. امامی که خواست و اراده‌ای جز خداوند ندارد. در زیارت آل‌یاسین به امام در حال حمد و سپاس درود می‌فرستیم: «اَلسَّلامُ عَلَیْکَ حینَ تَحْمَدُ وَ تَسْتَغْفِر» «سلام بر تو، هنگامی که حمد می‌گویی و استغفار می‌کنی» حمد، در لغت به معنای ستایش کردن در برابر کار یا صفت نیک اختیاری است. (هنگامی که...    ادامه »
امیدواری عامل پیشرفت جامعه‌ی مطلوب از نگاه امام علی ع
منصوره تقربی مقدمه از اهداف اصلی جامعه‌ی مطلوب و مدینه‌ی فاضله رشد انسان‌های متعادل و سالم در تمام ابعاد روانی و جسمی است. امیدوار بودن به آینده، یکی از مؤلفه‌های مؤثر در سلامت شهروندان و از معیارهای اصلی توسعه‌یافتگی است. داشتن حس امیدواری و آرمان‌های واقع‌گرایانه به عنوان اصلی‌ترین فرآیند رشد و پیشرفت جامعه محسوب می‌شود. امید و آرزو دو واژه‌ای است که در زندگی انسان بسیار پرکاربرد است. در متون دینی واژه‌ی «رجا» معادل امید می&...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی (شرح زیارت آل یاسین)
مطالعه‌ی سیره‌ی پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع)، نشانگر اهمیت دادن ایشان به گفتن تکبیر به خصوص در مواقع فتح و ظفر بر دشمنان و آشکار شدن بعضی حقایق و رسوایی مخالفان است؛ و تکبیر گفتن آنان احیاناً آثار مهمی در پی دارد که از درک حقیقت آن‌ها عاجز هستیم.    ادامه »
اول، مادری
کارهای خانه متعدد بود و متفاوت. کودکان فاطمه(س) در اطراف خانه می‌دویدند و فاطمه(س) در حین انجام کارها به امور آنان رسیدگی می‌کرد. آماده کردن غذا با توجه به این که باید اول آرد آسیاب می‌شد وقت‌گیر بود و کودکان تاب تحمل نداشتند. درِ خانه فاطمه(س) مثل همیشه بر روی مهمانان باز بود و شاید این مسأله نیز خود زمان‌بر، اما فاطمه(س) با حوصله به همه‌ی این امور رسیدگی می‌کرد و برای تهیه‌ی آرد و پختن نان، آسیاب را می‌چرخاند. صدای شیون کودکان که از بازی خسته شده...    ادامه »
صفحه 2 از 10ابتدا   قبلی   1  [2]  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدی   انتها   
Escort