دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دوشنبه, 04 مهر,1401
امید به رحمت الهی
گروه تنظیم آثار استاد طاهایی ماه رمضان ماه امید به رحمت پروردگار است.  استاد طاهایی (ره) در بهار سال 1369 مباحثی قرآنی- روایی پیرامون مسأله‌ی امید و ابعاد و عوامل آن بیان فرموده‌اند. خلاصه‌ی بیانات استاد در نوشتار زیر به نظر شما خوانندگان گرامی می‌رسد. حیات انسانی در گرو امید  قانون جاذبه و دافعه در کل عالم هستی جریان دارد به گونه‌ای که اگر این قانون نباشد نظام جهان از هم می‌پاشد. از بزرگترین مخلوقات جهان که کرات آسمانی و کهکشان‌ها هستند تا ریزتری...    ادامه »
کفر و نفاق از منظر امام علی ع
استاد نوقانی/ تنظیم: شفیقه رأفت امام علی ع در فرازآخر عهد نامه‌ای که به محمد پسر ابو بكر نوشتند وقتی که او را حاکم مصر قراردادند، چنین فرمودند: «وَ مِنْ هَذَا الْعَهْدِفَإِنَّهُ لَا سَوَاءٌ إِمَامُ الْهُدَى وَ إِمَامُ الرَّدَى وَ وَلِيُّ النَّبِيِّ وَ عَدُوُّ النَّبِيِّ وَ لَقَدْ قَالَ لِي رَسُولُ اللَّهِ ص إِنِّي لَا أَخَافُ عَلَى أُمَّتِي مُؤْمِناً وَ لَا مُشْرِكاً أَمَّا الْمُؤْمِنُ فَيَمْنَعُهُ اللَّهُ بِإِيمَانِهِ وَ أَمَّا الْمُشْرِكُ فَيَقْمَعُهُ اللَّهُ بِشِرْكِهِ و...    ادامه »
نکات تربیت فرزند از دیدگاه امام خمینی ره
1. در داخل خانه آزادی مطلق وجود داشت. از ابتدا هم به اهل خانه گفته بودند که ملاکشان خلاف شرع نکردن و عمل به واجبات است. مثلاً در آن زمان پوشیدن لباس آستین کوتاه در داخل خانه برای دختر روحانی پسندیده نبود. ولی امام می‌گفتند که در داخل اشکال ندارد، چون خلاف شرع نیست. اما در بیرون از خانه باید پوشیده باشید. یا پوشیدن لباس زرد، سرخ، آبی و... را در خانه مسئله‌ای نمی‌دانستند و می‌گفتند: «در رنگ قیدی ندارم. در خانه هر طور می‌خواهید بپوشید به شرط آنکه خلاف شرعی در آن نباشد...    ادامه »
محبّت خدا
سیده مریم پورحسینی مقدمه شما برای مطالعه چه می‌کنید؟ کتاب می‌خوانید یا در شبکه‌های مجازی مطالعه می‌کنید؟ امروزه انسان‌ها برای دست یافتن به معرفت گمشده‌های خودشان را در لابلای صفحات کتاب‌ها یا فایل‌های صوتی و متنی دنیای مجازی جستجو می‌کنند، اما این تنها راه نیست. ممکن است شما محاسن و مکارم اخلاق را به صورت نظری از لابلای صفحات کتاب‌ها بیرون بکشید، یادداشت بردارید و به خاطر بسپارید ولی در مسیر حرکت و نهادینه ساختن آن‌ها نیاز به الگوی عملی دا...    ادامه »
بانوی اخلاق
تنظیم: سمیه وحیدیان صادق خاندان خاموشی با سابقه‌ی اسلامی و انقلابی که دارند خدمات شایان توجهی در نشر مفاهیم دینی داشته‌اند. به مناسبت دهمین سالگرد ارتحال استاد سیده فاطمه خاموشی مشهور به طاهایی (مؤسس مکتب نرجس س مشهد) به اختصار بر سیره‌ی اخلاقی خواهرشان مروری می‌کنیم. استاد قندهاری (سیدخاموشی) مؤسس حوزه‌ی علمیه‌ی زهرای اطهر س تهران، از اساتید بزرگ اخلاق و نمونه‌ی شیعه‌ی حقیقی اهل بیت عصمت و طهارت ع هستند. از سال 1373 با تأسیس مدرسه‌ی ...    ادامه »
دو گوهر از تبار فاطمه علیهاالسلام
(راز پیروزی دو خواهر، دو استاد)/ حمیده سالارزاده از دیرزمان، در عمق شجره‌ی طیبه‌ی خاندان‌های عالم‌خیز، چهره‌های بی‌شماری وجود داشته که حاصل تربیت پدران صالح و مادران فاضل هستند. سید‌عبدالله خاموشی و شوکت حاج ترخانی یکی از خاندان‌های معروف تهران بودند که حاصل ازدواجشان شش پسر و شش دختر پاک و پرهیزکار بود. استاد فاطمه سیدخاموشی و استاد راضیه سیدخاموشی که به نام همسران خود خانم طاهایی و خانم قندهاری نامیده می‌شوند؛ از فرزندان این دو بزرگوار از چهره...    ادامه »
فرهنگ فاطمی دانشجو می‌پذیرد
سیده مریم پورحسینی استاد قندهاری به اهل بیت معصومین ع به خصوص حضرت زهرا س بسیار علاقهمند هستند. ایشان، بانوی بزرگوار اسلام را الگوی عملی و علمی می‌دانند و می‌فرمایند: «اگر نمی‌توانیم مثل آن بانو باشیم مَثَل ایشان که می‌توانیم باشیم». یکی از ابتکارات کلام ایشان، تأسیس دانشگاه فاطمی است که همگان به خصوص بانوان را تشویق به شرکت و ثبت نام در این مؤسسه‌یفوق عالی می‌نمایند. اگر جزء علاقه‌مندان به حضور در این فضای آکنده از نور و معنویت هستید مط...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه زیارت آل‌یاسین گنجینه‌ای ناب درباره‌ی شناخت حضرت صاحب‌الزمان عج است که اهل معرفت از رهگذر توصیفات خود آن حضرت، ‌حقیقت وجودی ایشان را می‌‌شناسند. در ارائه‌ی شرح این زیارت شریف بر امام سلام می‌دهیم آن‌گاه که صبح می‌کند و آن‌گاه که به شب واردمی‌شود؛ وجود مقدسی که روز و شب واقعی روز و شب اوست چرا‌ که او خود صاحب وقت و زمان است. «اَلسَّلامُ عَلَیْکَ حینَ تُصْبِحُ وَ تُمْسِی» «سلام بر تو،...    ادامه »
تجربیات معنوی: صحّت یا بطلانِ انتشار آن
زهرا طهرانیان کشف و شهود یا تجربه‌های معنوی از جمله خواب، مکاشفه یا تجربه‌های نزدیک به مرگ در افرادی که برهه‌ای در کُما فرورفته‌اند، از راز آمیزترین جلوه‌های حیات معنوی و دینی بشر است. بازشناسی ماهیت و سرشت این تجربه‌ها و سنجه‌های تشخیص سره از ناسره در میان انبوه دعاوی موجود در زمان معاصر باعث دل‌مشغولی بسیاری از اندیشه‌وران و خردورزان شده است. در این نوشتار برآنیم تا به اختصار ماحصل تکاپوی مطالعاتی بعضی از محقّقان را تقدیم خوانندگان نماییم.   ...    ادامه »
تأثیر محبت خدا بر تقویت اراده
سیده انسیه طباطبایی شیرازی   1. محبت واژه‌ی محبت از مادّه‌ی حب می‌باشد و حبّ یعنی میل و رغبت (ن ک: ابراهیم مصطفی، بی‌تا، ص15) غزالی حب را میل طبع به شیئی که در ادراکش لذت است می‌داند (رک. محمد غزالی، بی‌تا، ص315) راغب محبت را این گونه تعریف کرده است: اراده‌ی آن چه را که می‌بینی یا می‌پنداری خیر است. ایشان محبت را به سه شکل تقسیم می‌کند: 1. محبت برای خرسند شدن و لذت بردن 2. محبت بر پایه‌ی بهره‌مندی معنوی 3. محبت بر پایه‌ی فض...    ادامه »
صفحه 8 از 95ابتدا   قبلی   3  4  5  6  7  [8]  9  10  11  12  بعدی   انتها   
Escort