دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 27 دی,1397
 دانشگاه معارف الهي (زيارت آل ياسين)

استغفار به معنای طلب ستر و پوشش است؛ یعنی ما بخواهیم تحت پوشش رحمت واسعه‌ی خداوند و حضرت ولی عصر(عج) قرار بگیریم و توسعه‌ی رحمت در ما جلوه‌گری کند.

   ادامه »
اهداف و آثار تربیتی اشک برای اهل‌بیت(ع)
امام سجّاد(ع) گریه‌ی سازنده را این‌گونه تبیین می‌کنند: «خوف و خشیت آن نیست که انسان گریه کند و اشکش جاری شود، ولی ترسی که او را از معاصی بازدارد در او نباشد، به درستی که آن خوف کاذب است.»    ادامه »
بانویی در مسیر نور
 بانو زينت السادات همايوني (علويه همايوني) از محققان قرآني است و 50 سال به طور مستمر از شاگردان برجسته بانو امين در سال 1296 در خانواده اي پر جمعيت در اصفهان ديده به جهان گشود به دليل شرايط  خاص آن دوران وي تا سن ۱۶ سالگی نزد برادرش در منزل درس خواند و بعد به محضر  بانو امين رفت در سال 1312 در خدمت ايشان قرآن و دعاي كميل خواندم و دعاي كميل را شرح و معني كردند و سپس مقدمات عربي را شروع كردم و شرح باب حادي عشر را نيز در اعتقادات خدمت ايشان خواند، البته درس هاي جنبي مانند رساله ...    ادامه »
به تماشای حریم همایونی
استاد پورحسینی چه نیکو و پسندیده است که به تماشای زیباترین جلوه‌های حیات مؤمنان نخبه و فرهیخته‌ای بنشینیم که عمرشان را در راه حرکت علمی و عملی سپری نموده‌اند؛ چه از این رهگذر آموزه‌های بسیاری که نصیب رهپویان می‌گردد فراوان خواهد بود. این نظاره‌ها می‌تواند در جهت دادن سیره‌ی علمی و عملی افراد جایگاهی ویژه داشته و حرکت آفرین و جنبش‌زا باشد. در این مقال مجال گفتگو برای بیان تمام ابعاد قریب به یک قرن تلاش بانو همایونی نیست امّا به اندازه‌ی بضاعت می...    ادامه »
روش بانو امین و استاد همایونی در برابر موج تجددخواهی
دکتر اعظم رحمت آبادی در دوران پهلوی و با روی کار آمدن رضاشاه؛ پرورنده نوسازی و تجددخواهی در ایران باز شد. این وضعیت منازعه میان نوسازی و ارزش­ های سنتی و دینی را در پی داشت و شکاف حاصل از این منازعه تا پایان عمر سلسله‌ی پهلوی ادامه داشت. تجّددگرایی و تضعیف ارزش­ های دینی بخشی از برنامه ­های نوسازی فرهنگی دولت رضاشاه محسوب می­ شد. به نظر می­رسد این اصلاحات خصوصاً بحث ناسیونالیسم نوعی مشروعیت بخشیدن به حکومت مطلقه‌ی پهلوی و نظام شاهنشاهی بود. به طوری که ایران گرایی با هدف شاه دوستی یکی...    ادامه »
زن در بستر غایت خلقت
(برگرفته از اندیشه ­های بانو همایونی)/ زهرا طهرانیان  یکی از اصول مهم اندیشه اسلامی، غایتمندی نظام آفرینش است. این اصل نه تنها در اسلام بلکه در تمام ادیان الهی مورد تأکید است. «وَ ما خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما لاعِبينَ»؛ ما آسمان‌ها و زمين و آنچه را كه در ميان اين دو است به بازى (و بى‏هدف) نيافريديم‏. (دخان/ 38) در واقع تمایز اصلی فرهنگ مادی با ادیان الهی در این نکته است که طرفداران فرهنگ مادیّ، هستی را بی مبدأ و منتها می‌بینند و...    ادامه »
گذری بر کتاب زن مظهر خلاقیت الله
گذری بر کتاب زن مظهر خلاقیت الله( بانو علویه همایونی) تنظیم: استاد پورحسینی عمری به بلندی یک قرن آن‌گاه که با ایمان الهی و صفای دل همراه شود می‌تواند برکات فراوانی به همراه خود آورد. بخشی از ثمرات وجودی انسان‌های الهی در آثار قلمی ایشان تجلی می‌یابد. نوشتار حاضر پیرامون کتاب زن مظهر خلاقیت الله اثر بانو علویه همایونی است که با نگاهی نو و بیانی بسیار ظریف به مبحث جایگاه زن در عالم هستی و وظایف او اشاره دارد. در این اثر فخیم و ارزشی بانو همایونی (رحمه الله علیها) با الهام...    ادامه »
نگاهی به ویژگی‌های شخصیتی استاد همایونی
حمیده سالارزاده تحصیل در حوزه در آن زمان که با ایام کشف حجاب مصادف بود و زمینه‌ی تحصیل برای دخترها فراهم نبود، حاج خانم همایونی که آن زمان نوجوانی حدوداً 16 ساله بودند خدمت بانو امین می‌روند و به دروس طلبگی و تفسیر قران علاقمند می‌شوند. بعد از تحصیل مقدمات، دروس حکمت و عرفان را خدمت ایشان و سایر آقایان ادامه می‌دهند. عشق به تحصیل علوم دینی مخصوصاً فلسفه از دغدغه‌های ایشان بود. تحصیل زنان ایشان معتقد بودند اگر جامعه زنان دنبال تحصیل، تحقیق و دانش باشند، ارزش والایی ک...    ادامه »
به سوی سلامتی(دیابت)
بیماری قند خون (دیابت نوع 1 و2)/ در نسخه‌ی آیت الله سیّد حسن ضیائی   قدم اول پرهیز کنید؟ 1. اسانس‌های شیمیایی و مواد قندی شیمیایی نخورید. 2. نان سفید، کیک و بیسکوئیت سفید، نان ساندویچی، برنج سفید نخورید (لذا نان باید تنوری و برشته و به همراه سبوسش باشد؛ برنج و ماکارونی و کوکوسیب‌زمینی را نیز باید با شلتوک پودر شده بخورید). 3. خرما نخورید (اگر کسی قند خونش از 200 بالاتر نیست، می‌تواند در 24 ساعت 2 تا 3 عدد خرما بخورد). 4. موز نخورید (از میان میوه‌ها، موز قند ...    ادامه »
کنجد گوشت گیاهی
کنجد گیاهی است یک‌ساله از رده‌ی دو لپه‌ای‌های پیوسته که سر دسته‌ی تیره‌ی کنجدهاست و ارتفاعش بالغ بر یک متر می‌باشد. دانه‌های آن به رنگ‌های سفید، سیاه، حنایی و قهوه‌ای است. روغن دانه‌های سفید مرغوب‌تر از سایر رنگ‌ها بوده ولی میزان آن نسبت به دانه‌های سیاه کمتر است. کنجد از جمله گیاهانی است که هم برگ و هم دانه‌ی آن مورد مصرف می‌باشد. هندی‌ها بیش از سایر اقوام برای این گیاه خاصیت و اثرات معجزه‌آسا قائلند و آن...    ادامه »
صفحه 8 از 78ابتدا   قبلی   3  4  5  6  7  [8]  9  10  11  12  بعدی   انتها