دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
جمعه, 01 شهریور,1398
دروغی به نام ازدواج در کودکی
طیبه قاری زاده*  هر عقل سلیمی با اندک تأملی می‌تواند متوجّه تناقض‌ها و تضادها در سخنان کسانی شود که داعیه‌ی پوشالین دفاع از حقوق کودک را دارند، کسانی که مدّعی تخصص در حیطه‌ی علم و قانون هستند و اقدام به تنظیم برخی اسناد و قوانین می‌کنند. آنان که به بهانه‌ی حفظ بهداشت جسمانی، آموزش پیشگیری از بیماری‌های جنسی و ایدز را در دوران ابتدایی(کودکی) در مدارس ضروری می‌دانند ولی ازدواج در سن نوجوانی (13 سالگی) را ظلم قلمداد می‌کنند. اگر طبق تعریف مراحل رش...    ادامه »
آسیب شناسی طلاق
گفتگویی با سرکار خانم حبیبی  1. از نگاه شما علت طلاق‌ها در جامعه‌ی امروز چه می‌تواند باشد؟   متأسفانه در دنیای امروز با توجه به مسائل بسیار سرگرم کننده،‌ انسان از اصل زندگی و اهداف ارزشی‌اش فاصله پیدا کرده و مسأله‌ی طلاق هم یکی از عوارض زندگی‌های امروزی است. متأسفانه چون به همین قسمت که «ارزش واقعی» است خوب توجه نشده، ادامه‌ی راه سخت می‌شود و منجر به جدایی. در هر زندگی الهی، گام اول نیت است. نیت در اسلام بسیار بحث مهمی است،...    ادامه »
مسلمانان! مسلمانان! مسلمانی... مسلمانی...
استاد شایسته‌خو/ تنظیم: عالمه هاشمی در یک جامعه‌ی ایمانی که توحید مبنای روابط اجتماعی و معاشرت‌های انسانی است، مؤمنین نسبت به یکدیگر وظایفی دارند. شناخت این وظایف و رعایت آن‌ها، ضامن سلامتی معاشرت‌ها، زدودن کدورت و کاهش اختلاف‌ها است و همبستگی و همدلی را میان مؤمنین تقویت می‌کند. تردیدی نیست که نتیجه‌ی این همدلی و محبّت، تقویت بنیان‌های حکومت اسلامی و آرامش مؤمنین خواهد بود. به این ترتیب دشمن نمی‌تواند در دژ محکم اهل ایمان نفوذ کند یا قصد تخریب...    ادامه »
موضع رسمی ایران در حقوق سیاسی زنان
قانون اساسی جمهوری اسلامی در زمینه‌ی انسانیت و ارزش‌ها نگاه مساوی به حقوق زنان دارد مگر آنجا که طبق موازین اسلامی احکام خاص اقتضا کند که آن نیز متناسب با خلقت و متعادل خواهد بود.    ادامه »
رابطه‌ی پوشش زنان و امنیت اجتماعی
آزادی اراده و عمل بر اساس خواهش‌های نفسانی، بی بند و باری و تبهکاری است نه آزادی انسانی؛ زیرا این‌گونه تصمیم‌گیری و عمل‌کردن، گام نهادن در حیطه‌ی حیات دیگران یا محدود کردن و به خطر انداختن آزادی افراد دیگر است.    ادامه »
آسیب شناسی حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی
نرگس و زهرا حسینی مقدمه داشتنِ حریم خصوصی یکی از حقوق اولیه و بنیادین انسان به شمار می‌رود. این معنا که برای برخورداری از چنین حقی نیاز به هیچ دلیل و توجیهی نیست. قلمرویی از زندگی هر فرد که آن فرد نوعاً و عرفاً یا با اعلان قبلی، انتظار دارد دیگران بدون رضایت وی به اطلاعات راجع به آن قلمرو دسترسی نداشته باشند یا به آن قلمرو وارد نشوند یا به آن نگاه نکنند یا به هر صورت دیگری وی را در آن قلمرو مورد تعرض قرار ندهند؛ حریم خلوت، حریم اطلاعات و ارتباطات، حریم جنسی وحریم شخصیت از مصادیق آن است (ا...    ادامه »
حقوق متقابل مردم و حاکم بر یکدیگر
 (با گذری بر آثار شهید مطهری)/زهرا فلاحی                      خصوصیات حق از دیدگاه امام علی(ع) امیرالمؤمنین علی(ع) فرمودند: «از خصوصیات حق این است كه به نفع احدی جاری نمی‌شود مگر آن‌كه علیه او نیز جاری می‌شود و علیه كسی جاری نمی‌شود مگر آن‌كه به نفع او نیز جاری می‌شود» (نهج البلاغه، خطبه214). یعنی حقوقی كه در میان مردم جریان دارد متبادل است، یك طرفی نیس...    ادامه »
حقوق محیط کار (برگرفته از رساله‌ی حقوق امام سجاد ع)
حقّ کارفرما و امّا حقّ مالک (و کار فرمای) تو، (بر عهده‌ی تو) این است که: 1. او را اطاعت و فرمانبرداری نمایی. 2. او را معصیت و نافرمانی ننمایی. مگر آن‌که موجب خشم خدای عزیز و جلیل ‌شود. (زیرا) به درستی که فرمان‌برداری از آفریده، با نافرمانی از آفریدگار، معنی ندارد (: اطاعت از دیگران، تا آن‌جا پسندیده است که موجب معصیت الهی نشود؛ در غیر این صورت، اطاعت دیگران به هیچ وجه جایز نیست).   حقّ زیردستان و امّا حقّ رعیّت (و زیر دستانی) که تو بر آن‌ها حکو...    ادامه »
خیر ببینی!!! (داستان کوتاه)
عالمه هاشمی هوا عالی است. نسیم خنک عصرگاهی برگ‌های تازه متولّد شده را به آرامی در هوا می‌رقصاند و سایه‌ی زیبا و لرزانی بر زمین می‌پراکند. به ساعتت نگاه می‌کنم. مهین دیر کرده است. قرار بود برویم عیادت مریم. میوه‌ها توی دستم سنگینی می‌کند. می‌گذارمشان زمین. کلافه شده‌ام. از هیچ چیز به اندازه‌ی منتظر ماندن کنار خیابان بدم نمی‌آید. شماره‌ی مهین را برای سومین بار می‌گیرم... برنمی‌دارد. حالا نیم ساعت از قرارمان گذشته است. تر...    ادامه »
ثواب افشای سلام
 زینب مولودی جوانکی بود که روزها پای راست بر چپ می‌نهاد و شب‌ها پای چپ بر راست. هر که او را معترض می‌شد که عمر گرانمایه چون هدر کنی؟ برخیز و بیلی به کف گیر! با زهرخندی جوابش می‌داد که چرا برخیزم که مرد خرمند چون به طلا رسد، بیل از کف وانهد و به خوردن سرگرم گردد. مرا نیز پدری است چون دُر که بسان چشمه‌ای به پایم نشسته است و آب و نانم به تمامی تأمین می‌کند؛ بیم مرگش ندارم که هر روز به جانش دعا فرستم. روزی شیخی با خرد با پشته‌ای از خار از او عبور کرد و سلام...    ادامه »
صفحه 2 از 80ابتدا   قبلی   1  [2]  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدی   انتها