دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
یکشنبه, 03 مهر,1401
نقشه خوان
پیچ کوچه را که رد می‌کند بالای پله‌ای کوتاه، در آهنی نیمه بازی را روبه‌روی خود می‌بیند. تابلویی بزرگ و سبز رنگ که با خط سفید روی آن نوشته: کارگاه خود اشتغالی عمار! پله را که بالا می رود از پشتِ در چوبی نیمه بازی چند دار قالی پیداست و دخترانی که پشت آن نشسته‌اند. صدایی دلنشین در فضا می‌پیچید: «یشکی دوشکی سنجتی پیش رف، دوشکی قهوه‌ای دو تا بیدمشکی، پشتش دارچینی دو تا قهوه‌ای پیش رف، جاشکی پیش رف سفی جا خود، واگشت فیروزه‌ای سه تا...» و دختران ...    ادامه »
نیرو و قدرت در سایه‌ی اتحاد
گروه تنظیم استاد طاهایی استاد طاهایی در سال 1386 در جمع پژوهشگران مدرسه‌ی علمیه‌ی نرجس س جهت تولید علمی و پژوهش به روز و موفق توصیه به اتحاد و همدلی دارند. ایشان با استناد به کلام امام علی ع بر این باور بود که نیرو و قدرت در سایه‌ی اتحاد به دست می‌آید. راز و رمزهای موفقیت در بهره‌مندی از سخنان اهل بیت ع است. اگر جامعه‌ای بخواهد به پیروزی دست یابد بهترین توشه‌ی آنان بهره بردن از کلام اهل بیت ع است. استاد ضمن دعوت پژوهشگران مدرسه‌ی...    ادامه »
جایگاه صبر از منظر امام علی ع
استاد نوقانی/ تنظیم: شفیقه رأفت امام علی ع: «وَ سُئِلَ عَنِ الْإِيمَانِ فَقَالَ: الْإِيمَانُ عَلَى أَرْبَعِ دَعَائِمَ: عَلَى الصَّبْرِ وَ الْيَقِينِ وَ الْعَدْلِ وَ الْجِهَادِ وَ الصَّبْرُ مِنْهَا عَلَى أَرْبَعِ شُعَبٍ عَلَى الشَّوْقِ وَ الشَّفَقِ وَ الزُّهْدِ وَ التَّرَقُّبِ...» (نهج‌البلاغه، حکمت ۳۱)؛ از امام علی† در مورد ایمان، سؤال کردند. آن حضرت فرمود: «ايمان بر چهار پایه استوار است: صبر، يقين، عدل و جهاد. صبر نيز بر چهارپایه قرار دارد: شوق، هراس، زهد و انتظار.»...    ادامه »
مبانی اعتقادی-ارزشی رونق تولید
استاد شایسته خوی رونق تولید در دین صرفاً بحثی اقتصادی نیست بلکه برگرفته از اقتصاد مبتنی بر اصول اعتقادی و ارزشی است زیرا عقیده‌ در فرد بارور می‌شود و در رفتار او ظاهر می‌گردد. مؤلفه‌های این اندیشه‌ورزی در کلام معصومین ع با بیانات گهر بارشان تبیین شده است. اندیشه‌ای که از آغاز تا پایان با اعتقاد به خدا گره خورده باشد، هیچگاه با ناامیدی، شکست و زیان مادی از حرکت بازنمی‌ایستد و در مسیر رشد متوقف نمی‌شود. 1.  شناخت مسیر کسب حلال    بیان...    ادامه »
مادران ائمه علیه السلام
امل بحرانی پور  در نوشتار حاضر به سیره‌ی اخلاقی و خانوادگی مادران سه امام بزرگوار امام سجاد ع، امام باقر ع، امام صادقع:  اشاره می‌شود: مادرانی که صفاتی چون ایمان، عشق به خداوند، سیر و سلوک، تهذیب نفس، تربیت صحیح فرزند و فداکاری در راه عقیده داشتند والبته آن چه آنان را در افکار و قلوب زنده نگاه داشته، اخلاصشان است. شهربانو؛ مادر امام سجاد ع «شاه زنان» یا شهربانو مادر علی بن حسین ع دختر یزدگرد، پادشاه ایران بود. از این جا می‌توان فهمید شاهزاده&zwnj...    ادامه »
نگاهی به سریال بوی باران
(ارتباط آن با لایحه تابعیت به فرزندان مادران ایرانی) اعظم رحمت آبادی  یکی از مسائل اجتماعی کلان شهرهایی مثل تهران، مشهد و... مهاجر پذیر بودن آن‌ها از اتباع غیر ایرانی، خصوصاً اتباع کشور افغانستان است. به طوری که جمعیتی بالغ بر دو میلیون تبعه از کشور افغانستان در ایران سکونت دارند. پخش سریال بوی باران که تقریباً با پیشنهاد لایحه‌ی اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی هم‌زمان شده، چنین به ذهن متبادر می‌کند که آیا این سریال نقش تسهیل کننده‌ی روانی را، برای پذیرش این ...    ادامه »
تأثیر والدین بر فرزندان در رونق تولید
طاهره پرتوی     خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که با آموزش و پرورش فرزندان را با فرهنگ جامعه آشنا می‌کند. اسلام خانواده و کارکردهای آن را در ساختن شخصیت انسان بسیار مؤثر می‌داند. خانواده‌های متدیّن همواره به نیازمندی‌های جامعه‌ی اسلامی خود توجه دارند و خود را در شکل‌گیری مسایل و مشکلات اجتماعی مؤثر می‌بینند، همچنین فرزندان خود را با توجه به زمان رشد و شکوفایی فرزند تربیت می‌کنند. امروزه که برای عبور از بحران اقتصادی بحث اقتصاد مقاوم...    ادامه »
آداب خرید برای منزل
بعضی برای خرید کردن سختگیری می‌کنند؛ گاهی ساعت‌ها برای خرید در خیابان‌ها می‌گردند. گاهی نیز این مسئله برای آن‌ها تبدیل به تفریح می‌شود و به بهانه‌های مختلف راه بازار را در پیش می‌گیرند. اگر بدانیم لحظات عمر چقدر با ارزش است؛ حیف است وقت را هدر دهیم بلکه آن را مدیریت می‌کنیم. چطور خرید برویم؟ 1.        شروع  با یاد خدا باشد: « اَللّهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ مِنْ خَیْرِها وَ خَیْرِ اَهْلِها وَ اَعُوذُبِکَ مِن...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه زیباترین ارتباط با خداوند از آن ولیّ خداست امام زمان عج، استوانه‌ی توحید و خداپرستی است. تمام لحظه‌هایش حمد و ستایش ذات احدیّت است. امامی که خواست و اراده‌ای جز خداوند ندارد. در زیارت آل‌یاسین به امام در حال حمد و سپاس درود می‌فرستیم: «اَلسَّلامُ عَلَیْکَ حینَ تَحْمَدُ وَ تَسْتَغْفِر» «سلام بر تو، هنگامی که حمد می‌گویی و استغفار می‌کنی» حمد، در لغت به معنای ستایش کردن در برابر کار یا صفت نیک اختیاری است. (هنگامی که...    ادامه »
امیدواری عامل پیشرفت جامعه‌ی مطلوب از نگاه امام علی ع
منصوره تقربی مقدمه از اهداف اصلی جامعه‌ی مطلوب و مدینه‌ی فاضله رشد انسان‌های متعادل و سالم در تمام ابعاد روانی و جسمی است. امیدوار بودن به آینده، یکی از مؤلفه‌های مؤثر در سلامت شهروندان و از معیارهای اصلی توسعه‌یافتگی است. داشتن حس امیدواری و آرمان‌های واقع‌گرایانه به عنوان اصلی‌ترین فرآیند رشد و پیشرفت جامعه محسوب می‌شود. امید و آرزو دو واژه‌ای است که در زندگی انسان بسیار پرکاربرد است. در متون دینی واژه‌ی «رجا» معادل امید می&...    ادامه »
صفحه 10 از 95ابتدا   قبلی   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  بعدی   انتها   
Escort