دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
جمعه, 01 شهریور,1398
آثار باور به معاد در زندگی  اجتماعی
  زهرا صادقیان در اعتقاد به معاد، عاملی به نام اندیشه‌ی فنا، وجود خارجی ندارد و مرگ، پایان حیات نیست؛ بلکه دریچه‌ای به سوی جهان ابدی است. چنان‌که حضرت علی(ع) فرموده‌اند: «أَيُّهَا النَّاسُ، إِنَّا خُلِقْنَا وَ إِيَّاكُمْ لِلْبَقَاءِ لَا لِلْفَنَاءِ، وَ لَكِنَّكُمْ مِنْ دَارٍ إِلَى دَارٍ تُنْقَلُونَ» (مجلسی، بحارالانوار، 1404ق، ج68، ص264)؛ ای مردم ما و شما برای بقا و پایداری آفریده شده‌ایم نه برای فنا و نابودی. لیکن شما از سرایی به سرای دیگر منتقل م...    ادامه »
قصه‌هایی برای بیدار شدن
عالمه هاشمی ـ وای قیمت این بلوز خیلی مناسبه! می‌خرمش. خانم لطفاً اون بلوز یشمی یقه‌دار رو برام بیارین... مریم بلوز را خرید و رفت خانه. همین که رسید، آن را پوشید و به همسرش، امید نشان داد. امید گفت: رنگش خیلی قشنگه، بهت میاد. مریم با خوشحالی خودش را توی آینه انداز و برانداز می‌کرد که یاد اسب شیشه‌ای قشنگی افتاد که همان شب خریده بود. با عجله رفت سراغ کیفش. روزنامه پیچ‌های دور اسب را باز کرد و به امید گفت: این یکی چطوره؟ امید، اسب را در دستانش چرخاند و گفت: این هم قشنگه...    ادامه »
آیا به باغ هستی‌ات طوفان وزیده؟
خانم گرمارودی امشب به قلبم نفحه ایمان دمیده                             مرغ دلم پرجانب جانان کشیده گویی که سر بر تربت زهرا نهاده                           می‌بیندآن چیزی که هرچشمی ندیده مادر ز روحت پرسشی این‌گونه دارم &nbs...    ادامه »
قرض‌الحسنه‌های محلی
خانم رحیم زاده افتتاح حساب در قرض‌الحسنه‌های محلی  سؤال: حساب باز کردن در صندوق‌های قرض الحسنه‌ی محلّی که هر ماه به قید قرعه به نام یکی از اعضا درمی‌آید چه حکمی دارد؟ آیات عظام سیستانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی می‌فرمایند: اشکال ندارد. مقام معظم رهبری می‌فرمایند: اگر شرط ضمن قرض در میان نباشد، تخصیص وام به اعضای صندوق یا به عضویت صندوق درآمدن، به امید دریافت وام در آینده، اشکال ندارد. آیت الله صافی گلپایگانی می‌فرماید: اگر وام مذکور مشروط به شر...    ادامه »
سقط جنین و احکام آن
زینب برزوراده جايگاه حقوقى انسان در فرهنگ اسلامى بر آشنايان به آن پوشيده نيست؛ بدین ترتیب كه او از نطفه‌ی آغازين و حتّى يك روزه داراى ارزش و حق است و بر ديگران لازم است آن را رعايت كنند وگرنه موجب ضمان است. منظور از جنین در این مطلب جنین قبل از دميده شدن روح است چرا که بعد از چهارماهگى، جنين در حكم انسان كامل است و حرمت سقط آن شديدتر و ديه‌ی آن، ديه‌ی انسان كامل است (فاضل لنکرانی، بی‌تا، ص 109). حکم کلّی سقط جنین و خوف خطر جانی برای مادر بنابر حکم اوّلیه هیچ یک ا...    ادامه »
خودسازی نه مدیتیشن
در عرفان عملي اسلام، «رياضت» نقش مهم و سرنوشت سازی دارد تا درون انسان نوراني و پاك گردد و «رياضت» در مراتب و مراحل سلوكي، بار معنايي و معرفتي خاصّ خود را داراست.    ادامه »
 دانشگاه معارف الهي (زيارت آل ياسين)

استغفار به معنای طلب ستر و پوشش است؛ یعنی ما بخواهیم تحت پوشش رحمت واسعه‌ی خداوند و حضرت ولی عصر(عج) قرار بگیریم و توسعه‌ی رحمت در ما جلوه‌گری کند.

   ادامه »
اهداف و آثار تربیتی اشک برای اهل‌بیت(ع)
امام سجّاد(ع) گریه‌ی سازنده را این‌گونه تبیین می‌کنند: «خوف و خشیت آن نیست که انسان گریه کند و اشکش جاری شود، ولی ترسی که او را از معاصی بازدارد در او نباشد، به درستی که آن خوف کاذب است.»    ادامه »
بانویی در مسیر نور
 بانو زينت السادات همايوني (علويه همايوني) از محققان قرآني است و 50 سال به طور مستمر از شاگردان برجسته بانو امين در سال 1296 در خانواده اي پر جمعيت در اصفهان ديده به جهان گشود به دليل شرايط  خاص آن دوران وي تا سن ۱۶ سالگی نزد برادرش در منزل درس خواند و بعد به محضر  بانو امين رفت در سال 1312 در خدمت ايشان قرآن و دعاي كميل خواندم و دعاي كميل را شرح و معني كردند و سپس مقدمات عربي را شروع كردم و شرح باب حادي عشر را نيز در اعتقادات خدمت ايشان خواند، البته درس هاي جنبي مانند رساله ...    ادامه »
به تماشای حریم همایونی
استاد پورحسینی چه نیکو و پسندیده است که به تماشای زیباترین جلوه‌های حیات مؤمنان نخبه و فرهیخته‌ای بنشینیم که عمرشان را در راه حرکت علمی و عملی سپری نموده‌اند؛ چه از این رهگذر آموزه‌های بسیاری که نصیب رهپویان می‌گردد فراوان خواهد بود. این نظاره‌ها می‌تواند در جهت دادن سیره‌ی علمی و عملی افراد جایگاهی ویژه داشته و حرکت آفرین و جنبش‌زا باشد. در این مقال مجال گفتگو برای بیان تمام ابعاد قریب به یک قرن تلاش بانو همایونی نیست امّا به اندازه‌ی بضاعت می...    ادامه »
صفحه 10 از 80ابتدا   قبلی   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  بعدی   انتها