دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 27 دی,1397
اقتدا به اسوه‌ی صبر
فهیمه فقیهی سال یک هزار و درد هست هنوز، یک هزار و نیرنگ. زمان روی مدار غیبت می‌چرخد و کماکان مصاف حق و باطل پابرجا. در این میان عدّه‌ای پا در عرصه‌‌ی عمل نهاده‌اند. آنان که شجاعت در وجودشان بال و پر گرفته و استقامت در نگاهشان، قوّت. در این وانفسا که بی‌بصیرتی بیداد می‌کند، در این برهه از زمان که منتهای سلوک عدّه‌ای، دنیاطلبی و خودکامگی است، آن‌ها راه دیگری برگزیده‌اند؛ راهی که تاریخ را بازدارد از تکرار. مگر نه این‌که دل زمین هنوز داغدار ذبح...    ادامه »
تقدیم به دخترم
علّامه حسن زاده آملی ای پناه بلندی و پستی ناخدای سفینۀ هستی نامه ام را به نام تو انشا می‌نمایم به دخترم اهدا بشنو ای دختِ مهربانِ حسن ای فدای تو جسم و جان حسن گوش دل باز کن به پند پدر پند شیرین سودمند پدر تا سرافراز روزگار شوی بندۀ خاص کردگار شوی دخترم روز بازی‌ات بگذشت روزگار مجازی‌ات بگذشت در چنین روزگار آلوده با خدا باش و باش آسوده سخنی نیست اندرین درگاه بهتر از لا اله الا الله دختر پاک، همچنان مریم می‌شود...    ادامه »
درخت سحر آمیز
زینب مولودی ناورده‌اند که در عصر اتم، کبوترانی چند گرد هم آمده، دیاری بنا نهادند "کبوترشهر" نام؛ تا یکدیگر را در مقابل عدو حفظ نموده و روزگار به صلح و آرامش گذرانند. شهر، رونق همی گرفت و کم‌کم سایر حیوانات از پرنده و جونده در آن خانه‌ای دست و پا کرده و شهری شدند. سالیانی بشد تا آن‌که موش‌های نمک نشناس به نام شهر اعتراض همی‌نمودند که چرا این دیار را نام، "شهر موش‌ها" نباشد. این خواسته بر کبوتران گران آمد جملگی و آن را رد نمودند به قوّت همگی. گفتند بنای این شهر ...    ادامه »
رابطه‌ی‌ عمل و علم از دیدگاه امام خمینی(ره)

اگر کسی با مداومت بر اعمال ظاهری (شرعی) و تبعیّت از تکالیف الهی به باطن دست نیافت، باید بداند که آن طور که شایسته و بایسته بوده بر انجام وظایف ظاهری قیام ننموده ولکن هرکس که بخواهد جز از طریق ظاهر به باطن دست یابد، از نورانیّت الهی بهره‌ای نبرده است.

   ادامه »
معرفت اهل بیت(ع)، تجلّی‌‌گاه محبّت الهی
محبّت بنده نسبت به خدا هنگامی صادق است که بنده صراط توحید و اخلاص را طی کند و متدیّن به دین و شریعت پیامبر اکرم(ص) باشد.    ادامه »
گهرناب
 ملاّ محسن فیض کاشانی یکی از علمای بزرگ شیعه است که در سال 1007 هجری قمری در یکی از معروف‌ترین خاندان‌های علم و عرفان و ادب به دنیا آمد. وی با داشتن هوش و ذکاوتی سرشار بعد از تکمیل علوم دینی در کاشان، رهسپار اصفهان شد و در آن‌جا از اساتیدی چون شیخ بهاءالدّین عاملی، محمّد تقی مجلسی، میر فندرسکی و در قم نیز از محضر ملاّصدرا بهره گرفت. فیض کاشانی صاحب تألیفات گرانسنگی در تفسیر، حدیث، فلسفه و کلام می‌باشد که می‌توان به الصافی در تفسیر قرآن، الوافی در حدیث، علم الیقین ف...    ادامه »
روشنایی ایمان
شبی از ماه پر فیض رجب بود زمین و آسمان در تاب و تب بود «حرا» در انتظار میهمانش، «محمّد» زاده‌ی بنت وَهَب بود   فرا می‌آمد آنک نرم و بشکوه چو ماهی کو بتابد بر سر کوه وقار از پیکرش می‌ریخت چون نور نگه می‌کرد آرام و پر‌اندوه   روان بُد، همرهش مجد و شرف نیز هدف در پیش و عزمش در کنف نیز عدالت همعنانش ره‌سپر بود کرامت در رکاب از یک طرف نیز   فلک بر آستانش سوده سر را نموده پیشکش شمس و قمر را زمین بر آسمان‌ها فخر...    ادامه »
احکام منزل (خمس اموال)
طاهره رحیم‌زاده «خمس» یکی از فریضه‌های اسلامی است و قرآن مجید آن را در کنار جهاد قرار داده و هر دو را از ریشه‌ی ایمان دانسته است، چه این‌که نشانه‌ی صداقت ایمان، مبارزه با مال‌اندوزی و تطهیر نفس است. امام باقر(ع) می‌فرماید: «برای هیچ کس جایز نیست از مالی که خمس به آن تعلّق گرفته، چیزی بخرد، مگر این‌که حق را به ما برساند» (وسائل الشیعه، ج6، باب1، ح4). خمس دارای حکمت‌ها و اسرار گوناگونی است از جمله: 1. برای احیای دین خدا و تحقّ...    ادامه »
بصیرت عمار یاسر
نرگس السادات هاشمی  عمّار بن یاسر در حدود سال‌های ولادت پیامبر اکرم(ص) در خانواده‌ای پاک و بی‌پیرایه در شهر مکّه متولّد شد. هم‌عصری او با وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) زمینه‌ای بود برای آشنایی و دلدادگی او به ایشان. او و والدینش در همان آغازین روزهای دعوت پیامبر اکرم(ص)، به دین اسلام مشرّف شدند. مدّتی نگذشت که جناب یاسر و سمیّه با نثار خون خویش، دِین خود را به اسلام ادا نموده و نهال نوپای اسلام را آبیاری نمودند. عمّار، این شخصیّت برجسته که تحت تعالیم پیامبر اکرم(ص)&nbs...    ادامه »
تأثیر مقاومت بر جبهه‌ی اقتصاد مقاومتی و...
تأثیر مقاومت بر جبهه‌ی اقتصاد مقاومتی و مقاومت اسلامی فاطمه زنداقطاعی عزّت و سربلندی شیعه از مهم‌ترین آرمان‌های مکتب امام حسین(ع) است و این ارزش، پایدار نمی‌ماند مگر با مقاومت و استقامت. آنچه ما را برآن می‌دارد که این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم دو محورمهم است: 1. مقاومت فرهنگی و اقتصادی که به توصیه و سفارش رهبر معظّم انقلاب آیت الله خامنه‌ای(مدظله العالی) در مواجهه با تهاجم فرهنگی و تحریم‌های اقتصادی و... در جبهه‌ی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مطرح است. ...    ادامه »
صفحه 10 از 78ابتدا   قبلی   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  بعدی   انتها