دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 24 آبان,1397

احکامی از نفقه زنان
احکامی از نفقه زنان/تنظیم: رحیم زاده سؤال: نفقه چیست و نفقه‌ی زن شامل چه چیزهایی می‌شود؟ نفقه عبارت است از هزینه‌ی زندگی زن و نزدیکان (مانند فرزندان، نوه‌ها، پدر و مادر و اجداد) نفقه‌ی زن- که تأمین آن بر عهده‌ی شوهر است، عبارت از تهیه‌ی غذا، پوشاک، وسایل زندگی، هزینه‌ی معالجه و درمان و مسکن (در حد متعارف و مناسب با شأن زن) (امام، تحریر الوسیله، ج2، النفقات، م8؛ صافی گلپایگانی، هدایة العباد، ج2، النفقات، م8؛ سیستانی، منهاج الصالحین، ج3، م420؛ مکارم، توضیح...    ادامه »
قرض‌الحسنه‌های محلی
خانم رحیم زاده افتتاح حساب در قرض‌الحسنه‌های محلی  سؤال: حساب باز کردن در صندوق‌های قرض الحسنه‌ی محلّی که هر ماه به قید قرعه به نام یکی از اعضا درمی‌آید چه حکمی دارد؟ آیات عظام سیستانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی می‌فرمایند: اشکال ندارد. مقام معظم رهبری می‌فرمایند: اگر شرط ضمن قرض در میان نباشد، تخصیص وام به اعضای صندوق یا به عضویت صندوق درآمدن، به امید دریافت وام در آینده، اشکال ندارد. آیت الله صافی گلپایگانی می‌فرماید: اگر وام مذکور مشروط به شر...    ادامه »
سقط جنین و احکام آن
زینب برزوراده جايگاه حقوقى انسان در فرهنگ اسلامى بر آشنايان به آن پوشيده نيست؛ بدین ترتیب كه او از نطفه‌ی آغازين و حتّى يك روزه داراى ارزش و حق است و بر ديگران لازم است آن را رعايت كنند وگرنه موجب ضمان است. منظور از جنین در این مطلب جنین قبل از دميده شدن روح است چرا که بعد از چهارماهگى، جنين در حكم انسان كامل است و حرمت سقط آن شديدتر و ديه‌ی آن، ديه‌ی انسان كامل است (فاضل لنکرانی، بی‌تا، ص 109). حکم کلّی سقط جنین و خوف خطر جانی برای مادر بنابر حکم اوّلیه هیچ یک ا...    ادامه »
احکام منزل (خمس اموال)
طاهره رحیم‌زاده «خمس» یکی از فریضه‌های اسلامی است و قرآن مجید آن را در کنار جهاد قرار داده و هر دو را از ریشه‌ی ایمان دانسته است، چه این‌که نشانه‌ی صداقت ایمان، مبارزه با مال‌اندوزی و تطهیر نفس است. امام باقر(ع) می‌فرماید: «برای هیچ کس جایز نیست از مالی که خمس به آن تعلّق گرفته، چیزی بخرد، مگر این‌که حق را به ما برساند» (وسائل الشیعه، ج6، باب1، ح4). خمس دارای حکمت‌ها و اسرار گوناگونی است از جمله: 1. برای احیای دین خدا و تحقّ...    ادامه »
رسانه‌ها در فقه
 طاهره رحیم‌زاده     1.      احکام نرم افزار                                                     تولید نرم افزار سؤال: آیا اصولاً تولید نرم افزار حقّی برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند؟ آیات عظام: امام خمینی، تبریزی، سیستانی، صافی‌گلپایگانی: خیر، حقّی برای آنان ایجاد نمی‌کند. آیات عظام خامنه‌ای و وحی...    ادامه »
احکام فضای مجازی
1. اگر کسی در اینترنت محتویات مستهجن یا تصاویر خصوصی دیگران را تولید یا منتشر نمی‌کند، اما دیگران را به انجام این کار تشویق یا ترغیب می‌کند؟ 2. اگر نرم افزار یا داده الکترونیکی که استفاده حلال و حرام دارد، به قصد حرام در اینترنت قرار دهد، حکم او چیست؟ 3. با توجه به فضای باز اینترنت، قرار دادن اطلاعاتی که از آن‌ها می‌توان در عملیات خرابکارانه استفاده کرد، چگونه است؟ که اگر مثلاً فلانی نگذارد، دیگری می‌گذارد؟ 4. با توجه به قابلیت آسان امکان تغییر اطلاعات شخصی (اعم از اط...    ادامه »
استفاده از ماهواره
استفاده از ماهواره / طاهره رحیم‌زاده آیت‌الله خامنه‌ای: استفاده از این دستگاه برای دیدن و شنیدن برنامه‌های علمی یا قرآنی و مانند آن هر چند فی نفسه مانعی ندارد ولی به دلیل این که برنامه‌هایی که از طریق ماهواره توسط دولت‌های غربی و بیشتر کشورهای همسایه پخش می‌شود غالباً دربردارنده‌ی آموزش افکار گمراه کننده و تحریف حقایق و همچنین برنامه‌های لهو و فساد هستند و حتی مشاهده‌ی برنامه‌های علمی یا قرآنی از طریق آن‌ها موجب وقوع در فساد و ارتکاب ف...    ادامه »
چرا بعد از سلام نماز، تكبير مي‌گوييم؟
در فقه شيعه مستحب است بعد از سلام نماز سه مرتبه تكبير گفته‌شود و مستحب است هنگام گفتن هر تكبير دست‌ها را تا مقابل گوش‌ها بالا ببرند.    ادامه »
احکام طهارت در منزل
دین اسلام برای پاک کردن نجاسات برنامه و دستورات خاصی دارد به نام مطهرات که بر اساس فطرت بشری تشریع شده و جست‌وجو و تحقیق و دقت نظر را لازم ندانسته است حتی در مواردی شخص را از دقت زیاد و وسواس برحذر داشته و منع کرده است؛ زیرا وسواس در طهارت و نجاست شخص را دچار بیماری روحی و افسردگی کرده و زندگی را بر خودش تلخ می‌کند و خداوند راضی به رنج و عذاب و سختی افراد نیست.    ادامه »
احکامی از خیاطی
احکامی از خیاطی /گردآورنده: زهرا تاجر  1. لباس در مدت خیاطی در دست خیاط امانت است اگر افراط و تفریط نکند ضامن تلف و نقص آن نیست اما اگر با دوختن یا برش یا غیر این‌ها، آن را خراب کند ضامن است اگرچه قصد خراب کردن را نداشته‌ هر چند استاد ماهری باشد و کمال دقت و احتیاط را کرده‌باشد. (تحریر کتاب اجاره، مسأله‌ی 39) 2. اگر خیاط شرط معاشرت نکند (یعنی شرط نکند که خودم آن را می‌دوزم) جایز است دیگری را برای آن کار با همان اجرت و بیشتر از آن اجیر کند اما به کمتر از آن جایز نی...    ادامه »
صفحه 1 از 4ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  بعدی   انتها