دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
یکشنبه, 18 خرداد,1399

امر به معروف و نهی از منکر رمز حیات...
امر به معروف و نهی از منکر رمز حیات سیاسی و اجتماعی/گروه تنظیم آثار استاد طاهایی دین مقدّس اسلام عالی‌ترین برنامه‌های حیاتی را برای بشر آورده است. استحکام بنای دین و ارزش‌های اسلامی به امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد. قرآن کریم یکی از صفات برجسته‌ی امّت پیامبر خاتمص و مردان و زنان مؤمن را نظارت همگانی می‌داند. زیرا در فرهنگ اسلام بندگان خدا در جامعه اسلامی مانند یک پیکرند. همه می‌دانند اگر یک عضو در بدن دچار بیماری شود دیگر عضوها نمی‌توانند از آسیب آن ...    ادامه »
مبانی فکری استاد طاهایی...
امر به معروف و نهی از منکر حق منطقی، طبیعی و تکلیف هر مسلمان است. اسلام برای پیشگیری از انحرافات پس از تربیت خانواده و معلم، نظارت عمومی و انتقاد سازنده‌ی مسلمانان از یکدیگر را لازم دانسته است.    ادامه »
ترجیح دادن عمل واجب به مستحب
استاد طاهایی پس از بازگشت از سفری چنین نقل کردند: در هواپیما نشسته بودم استغفار می‌گفتم به یک باره دیدم خانمی کنار من نشسته که حجاب مطلوبی ندارد. با خودم گفتم طاهایی تو داری استغفار می‌کنی در حالی که این خانم کنار تو نشسته. مستحبی را انجام می‌دهی و ترک امر به معروف و نهی از منکر کرده‌ای؟ استغفار را رها کردم و به آن خانم با لحنی آرام تذکّر دادم... . اسراف نکنیم در ایّام تعطیلی به امر استاد به محضرشان شرفیاب شدم. به در منزل رسیدم. با اصرار خانم درساز بالا رفتم. گفتند: ایشان م...    ادامه »
به عمل کار بر آید به سخندانی نیست
  نگاهی بر سیره‌ی عملی استاد طاهایی/طاهره خالقی استاد معظمه فاطمه سیده خاموشی [طاهایی] با پایه‌گذاری یک برنامه‌ی اصلاح فرهنگی در دوره‌ی رژیم شاهنشاهی مکتب نرجس س را تأسیس نمود؛ در آن دوران رژیم پهلوی همه چیز حتّی قرآن و اهل بیت ع را به بازیچه گرفته بود و بر سر راه پویندگان اسلام راستین به ویژه جوانان خداجوی موانع عدیده ایجاد می‌نمود؛ استاد طاهایی بار سنگین امانت الهی را بر دوش کشیده، مقاوم و استوار در برابر تهدیدات دشمن به فعالیّت‌ها و مبارزه‌ه...    ادامه »
تأسّی بانوان مسلمانان به سیره‌ی حضرت زهرا س در امر به معروف و نهی از منکر
حمیده سالارزاده   دفاع از ارزش‌های اسلامی بدون نظارت و مشارکت همگانی در ارشاد و دعوت یکدیگر به حسنات و مبارزه با سیئات ممکن نیست. این وظیفه‌ی مهم طبق آیه قرآن بر دوش همه‌ی امت اسلامی از زن و مرد قرار دارد. قرآن کریم دو اصل حیاتی امر به معروف و نهی از منکر را از ویژگی‌های مهم اهل ایمان می‌داند و می‌فرماید: «وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ» (توبه/ 71)؛ مردان و...    ادامه »
بانویی در مسیر نور
 بانو زينت السادات همايوني (علويه همايوني) از محققان قرآني است و 50 سال به طور مستمر از شاگردان برجسته بانو امين در سال 1296 در خانواده اي پر جمعيت در اصفهان ديده به جهان گشود به دليل شرايط  خاص آن دوران وي تا سن ۱۶ سالگی نزد برادرش در منزل درس خواند و بعد به محضر  بانو امين رفت در سال 1312 در خدمت ايشان قرآن و دعاي كميل خواندم و دعاي كميل را شرح و معني كردند و سپس مقدمات عربي را شروع كردم و شرح باب حادي عشر را نيز در اعتقادات خدمت ايشان خواند، البته درس هاي جنبي مانند رساله ...    ادامه »
به تماشای حریم همایونی
استاد پورحسینی چه نیکو و پسندیده است که به تماشای زیباترین جلوه‌های حیات مؤمنان نخبه و فرهیخته‌ای بنشینیم که عمرشان را در راه حرکت علمی و عملی سپری نموده‌اند؛ چه از این رهگذر آموزه‌های بسیاری که نصیب رهپویان می‌گردد فراوان خواهد بود. این نظاره‌ها می‌تواند در جهت دادن سیره‌ی علمی و عملی افراد جایگاهی ویژه داشته و حرکت آفرین و جنبش‌زا باشد. در این مقال مجال گفتگو برای بیان تمام ابعاد قریب به یک قرن تلاش بانو همایونی نیست امّا به اندازه‌ی بضاعت می...    ادامه »
روش بانو امین و استاد همایونی در برابر موج تجددخواهی
دکتر اعظم رحمت آبادی در دوران پهلوی و با روی کار آمدن رضاشاه؛ پرورنده نوسازی و تجددخواهی در ایران باز شد. این وضعیت منازعه میان نوسازی و ارزش­ های سنتی و دینی را در پی داشت و شکاف حاصل از این منازعه تا پایان عمر سلسله‌ی پهلوی ادامه داشت. تجّددگرایی و تضعیف ارزش­ های دینی بخشی از برنامه ­های نوسازی فرهنگی دولت رضاشاه محسوب می­ شد. به نظر می­رسد این اصلاحات خصوصاً بحث ناسیونالیسم نوعی مشروعیت بخشیدن به حکومت مطلقه‌ی پهلوی و نظام شاهنشاهی بود. به طوری که ایران گرایی با هدف شاه دوستی یکی...    ادامه »
زن در بستر غایت خلقت
(برگرفته از اندیشه ­های بانو همایونی)/ زهرا طهرانیان  یکی از اصول مهم اندیشه اسلامی، غایتمندی نظام آفرینش است. این اصل نه تنها در اسلام بلکه در تمام ادیان الهی مورد تأکید است. «وَ ما خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما لاعِبينَ»؛ ما آسمان‌ها و زمين و آنچه را كه در ميان اين دو است به بازى (و بى‏هدف) نيافريديم‏. (دخان/ 38) در واقع تمایز اصلی فرهنگ مادی با ادیان الهی در این نکته است که طرفداران فرهنگ مادیّ، هستی را بی مبدأ و منتها می‌بینند و...    ادامه »
گذری بر کتاب زن مظهر خلاقیت الله
گذری بر کتاب زن مظهر خلاقیت الله( بانو علویه همایونی) تنظیم: استاد پورحسینی عمری به بلندی یک قرن آن‌گاه که با ایمان الهی و صفای دل همراه شود می‌تواند برکات فراوانی به همراه خود آورد. بخشی از ثمرات وجودی انسان‌های الهی در آثار قلمی ایشان تجلی می‌یابد. نوشتار حاضر پیرامون کتاب زن مظهر خلاقیت الله اثر بانو علویه همایونی است که با نگاهی نو و بیانی بسیار ظریف به مبحث جایگاه زن در عالم هستی و وظایف او اشاره دارد. در این اثر فخیم و ارزشی بانو همایونی (رحمه الله علیها) با الهام...    ادامه »
صفحه 1 از 4ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  بعدی   انتها   
Escort