دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دوشنبه, 03 آبان,1400

تجارت پرسود
فاطمه کهنمویی طبق تعالیم دین مبین اسلام حیات حقیقی انسان در سرای آخرت است و دنیا وسیله‌ای برای کسب سعادت و پاداش اخروی و به تعبیری مزرعه‌ی آخرت است. صحیفه‌ی سجادیه نیز‌ همانند قرآن و نهج البلاغه با استخدام واژه‌ی تجارت، حیات دنیوی را وسیله‌ای برای کسب آخرت و رسیدن به سودهای الهی معرفی می‌کند. امام سجاد ع در صحیفه سجادیه (دعای45، فراز12) خداوند را به تاجر و فروشنده‌ای تشبیه می‌کند که برای معامله با فروشنده بسیار راغب و علاقه‌مند است و هدفش ...    ادامه »
ذکر خدا، صیقل قلب
رسول خدا ص می‌فرمایند: «لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ صَقَّالَةٌ وَ صَقَّالَةُ الْقُلُوبِ ذِكْرُ اللَّهِ»؛ برای هر چیزی راه صیقل و صاف کردن است و راه صاف کردن دل، ذکر و یاد خداست (نوری، 1408، ج5، ص286). هرگاه شیطان با ابزار آرزو و گمان بد و حسد خواست در دل شما رخنه کند با یاد و عظمت و بزرگی پروردگار و تفکّر در قدرت لایزال الهی، شیطان را خلع سلاح کنید. باید توجّه داشت ذکر خدا به زبان جاری کردن به تنهایی کافی نیست، بلکه زبان ترجمان قلب است. دل نیز باید خاشع باشد و دیگر این‌که یا...    ادامه »
برگی از دفاع مقدس
خاطراتی از نوآوری و تولید در اسارت * در اردوگاه هر اتاقی یک قرآن داشت. نفهمیدیم چی شد که یک نهج البلاغه بین قرآن‌ها پیدا شد. گفتیم می‌آیند و می‌برندش. قرار بر این شد که حفظش کنیم. ورق ورقش کرده و بین بچه‌ها پخش کردیم. به هر نفر چهار، پنج خط می‌رسید که حفظ کند. سهم من چند خط از صفحه‌ی 254 بود یک شب تا صبح توانستیم هر چه حفظ کردیم روی کاغذهایی که از مقوای تاید درست کرده بودیم بنویسیم. بعدها هرکس صفحه‌ی نهج البلاغه خودش را به دیگران یاد داد. چند نفر حافظ نهج البل...    ادامه »
محبّت حقیقی

مقصود از محبّت به اهل بیت و ائمّه‌ی اطهار(ع) محبّت شخصی آن بزرگواران نمی‌باشد. بلکه محبّتی که مقصود خدا و رسول اوست محبّت به مقام ولایت و امامت است.

   ادامه »
آثار باور به معاد در زندگی  اجتماعی
  زهرا صادقیان در اعتقاد به معاد، عاملی به نام اندیشه‌ی فنا، وجود خارجی ندارد و مرگ، پایان حیات نیست؛ بلکه دریچه‌ای به سوی جهان ابدی است. چنان‌که حضرت علی(ع) فرموده‌اند: «أَيُّهَا النَّاسُ، إِنَّا خُلِقْنَا وَ إِيَّاكُمْ لِلْبَقَاءِ لَا لِلْفَنَاءِ، وَ لَكِنَّكُمْ مِنْ دَارٍ إِلَى دَارٍ تُنْقَلُونَ» (مجلسی، بحارالانوار، 1404ق، ج68، ص264)؛ ای مردم ما و شما برای بقا و پایداری آفریده شده‌ایم نه برای فنا و نابودی. لیکن شما از سرایی به سرای دیگر منتقل م...    ادامه »
رابطه‌ی‌ عمل و علم از دیدگاه امام خمینی(ره)

اگر کسی با مداومت بر اعمال ظاهری (شرعی) و تبعیّت از تکالیف الهی به باطن دست نیافت، باید بداند که آن طور که شایسته و بایسته بوده بر انجام وظایف ظاهری قیام ننموده ولکن هرکس که بخواهد جز از طریق ظاهر به باطن دست یابد، از نورانیّت الهی بهره‌ای نبرده است.

   ادامه »
معرفت اهل بیت(ع)، تجلّی‌‌گاه محبّت الهی
محبّت بنده نسبت به خدا هنگامی صادق است که بنده صراط توحید و اخلاص را طی کند و متدیّن به دین و شریعت پیامبر اکرم(ص) باشد.    ادامه »
قلب و شیطان
پرهیز از گناه در درس‌های اخلاق استاد اعتمادی تنظیم: خانم مولودی  انسان، گاهِ بیداری، خود را بر قایقی سوار می‌یابد که بر دریایی موّاج و وحشی در حرکت است؛ قایقی که آب را به داخل نفوذ داده و عن‌قریب است واژگون گردد. آدمی را در این هنگامه حولی فرا می‌گیرد و بنا می‌کند با هرچیز ممکن آب را از صحنه خارج کردن؛ امّا چه سود که هر مشت برمی‌دارد مشتی دیگر به داخل سرایت می‌کند. در این حال اگر کسی راه نفوذ آب را به وی نشان دهد، حتّی اگر او را در مسدود کردن یاری ننماید...    ادامه »
بانو امین در نگاه خانم اعتمادی
در یک جلسه با خانم اعتمادی صحبت از بانو امین به میان آمد، ایشان فرمودند: «زمانی که رژیم شاهنشاهی مکتب را تعطیل کرده بود و حاج آقا طاهایی زندان بودند، خانم طاهایی خیلی ناراحت بودند، ما به دوستان گفتیم سفری را برای خانم تدارک ببینیم شاید مقداری روحیه‌ی ایشان تغییر کند. پیشنهاد سفر قم و اصفهان شد. ایشان فرمودند: به شرطی به اصفهان می‌آیم که به دیدار بانو امین برویم، قبول کردیم. در اصفهان جویای ملاقات با بانو امین شدیم. گفتند ایشان مریض هستند و کسی را به دیدار نمی‌پذیرند. پیام د...    ادامه »
تدبر در سوره‌ی‌ علق و اعجاز رسانه‌ای قرآن
از سلسله درس‌های استاد محمّد حسین الهی‌زاده شناسه‌ی سوره:  قرآن، کلام الهی است و از جنبه‌های گوناگون اعجاز دارد. یکی از وجوه اعجاز قرآن، اعجاز رسانه ای قرآن است، که البته کمتر مورد توجه اندیشمندان واقع شده است. تفاوت و تمایز قرآن در بعد رسانه با دیگر رسانه‌ها در این است که نفوذ و تأثیر آیات قرآن به‌عنوان یک رسانه در انسان، به‌گونه‌ای است که تا اعماق جان انسان وارد می‌شود. «وَ إِذا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آياتُهُ زادَتْهُمْ إيمانا» ...    ادامه »
صفحه 1 از 7ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  بعدی   انتها   
Escort