دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
ﺳﻪشنبه, 28 خرداد,1398

نقش زنان در بیداری اسلامی
استاد مائده رضايي بیداری اسلامی پدیده‌ای عظیم و دو مرحله‌ای است که در مرحله‌ي نخست در پی استیلای استعمار غرب و شرق بر کشورهای مسلمان از نیمه‌ي دوم قرن بیستم با هدف بازگشت به اسلام و فرهنگ آن آغاز گشت؛ امّا این مرحله با حاکمیت مزدوران و دست‌نشانده‌های استعمار، سرکوب شد و مرحله‌ی دوم از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی آغاز گشت و هم‏زمان با استقرار نظام حکومتی اسلامی در ایران، انقلاب‌ها و جنبش‌های اسلامی در سایر کشورهای اسلامی چون کشورهای حا...    ادامه »
مهر و قهر در حکومت علوی
آداب تشویق و تنبیه در سیره‌ی حکومتی امام علی (علیه‌السّلام)(با محوریت نهج البلاغه) / منصوره تقربی یکی از وظایف هر حکومتی، ارزش نهادن به کار‌های رعیّت است. امام علی (علیه‌السّلام) نیز در دوران کوتاه حکومتی‌اش از روش‌های متعدّدی جهت ارزش‌گذاری رفتارهای مردم بهره برده است. در این نوشتار آداب تشویق و تنبیه در سیره‌ی حکومتی ایشان مورد بررسی قرار گرفته و سپس انواع و شرایط آن مورد بحث و تحلیل قرار می‌گیرد.   مقدمه دوران حکومت امام علی (عل...    ادامه »
خلوت دل نیست جای صحبت اضداد
 کسانی که از روش و فرهنگ دشمن پیروی می‌کنند و با نوع لباس پوشیدن و طرز رفتار خویش مبلّغ فرهنگ دشمنان دین هستند،  نیز از دشمنان محسوب می‌شوند.    ادامه »
سرگذشت یک نامه
در عصر فاطمی استفاده از کبوتر برای ارسال پیام شیوع یافت. مسلمانان از کبوتران نامه بر به خصوص در ایام جنگ‌های صلیبی استفاده‌ی زیادی کردند.    ادامه »
بازگشت آرامش
 هم چنان که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرموده اند: هر زني كه خود را خوش‌بو و معطّر كند و از خانه‏اش خارج شود مورد لعن و نفرين است تا زماني كه به خانه برگردد و تا وقتي كه باز نگشته اين لعن و نفرين ادامه دارد. «أَيُّمَا امْرَأَةٍ تَطَيَّبَتْ ثُمَّ خَرَجَتْ مِنْ بَيْتِهَا فَهِيَ تُلْعَنُ حَتَّى تَرْجِعَ إِلَى بَيْتِهَا مَتَى مَا رَجَعَت‏».    ادامه »
خادم خوب خدا

یکی از صفات مؤمنین خشوع است وقتی انسان به درجه‌ای برسد که خودبینی او به طور کلی از بین برود خودش را کاره‌‌ای نداند فقط خدا را ببیند و بداند که همه چیز در دست اوست. خودش شکسته می‌شود و می‌ریزد وقتی شکسته شد دل هم شکسته می‌شود اشک جاری می‌شود آن وقت حاضر نیست هیچ لذتی را با گریه‌ای که برای خشوع در مقابل خدا داشته، عوض کند.

   ادامه »
دو روی سکّه

از نمونه كاربردهاي غيراخلاقي بلوتوث نيز مي‌توان به انتشار فيلم خانوادگي برخي از بازيگران سينما و تلويزيون و يا اعضاي تيم ملي فوتبال اشاره كرد كه اين فيلم‌ها نيز توسط دوربين‌هاي گوشي ضبط شده و از طريق بلوتوث و با سرعتي غيرقابل وصف در سطح كشور منتشر مي‌شوند.

 

   ادامه »
خطیب خوش بیان شهر
رهبر فرزانه، شاگرد امام و مرید ایشان و نزدیک‌ترین اندیشمند به اندیشه‌های امام هستند. چگونه چونان امام کشور را اداره نکند؟! یقیناً الگوی سیاسی ایشان همین رفتار سیاسی امام است.    ادامه »
ماه و خورشید بر آسمان توحید
 گستردگی قلمرو مناطق تحت نفوذ اسلام، ایجاب می‌کرد مسلمانان با دنیای خارج رابطه برقرار کرده و با افکار و اندیشه‌های فلسفی و کلامی بیگانگان آشنا بشوند. این تحوّل فکری و فرهنگی با وجود آثار مثبت، پیامدهای منفی زیادی نیز به بار آورد.    ادامه »
به یادِ بانویی با فضیلت
گزارش یادواره‌ی بانوی بافضیلت استاد طاهایی (اعلی الله مقامها) بانویی از سلاله‌ی علی و زهرا دعوت حق را لبیک گفت. خبرش چنان که باد، بذرها را در خاک‌های آماده می‌افشاند به دل‌های آشنا رسید. التهابی وجود همه را فرا گرفت، غم شعله کشید و جگرها سوخت. پروانه‌ها به عشق وجودش دور هم جمع شدند. هر یک از غم فراغش ناله ای سر داد و در هجرش شعری سرود، و محبوب خود را وصف نمود. خاطرات شیرین با او بودن را برای هم خواندند و به سخن یکدیگر گوش سپردند. مدتی که گذشت، فکرها بیدا شد همه تا...    ادامه »
صفحه 8 از 9ابتدا   قبلی   3  4  5  6  7  [8]  9  بعدی   انتها