دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 06 تیر,1398

شما با حساب بانکیتان چه می کنید؟
تصور كنيم:     بانكي داريم كه در آن هر روز صبح 86 هزار و 400 تومان به حساب ما واريز مي‌شود و تا آخر شب فرصت داريم همه‌ی پول‌ها را خرج كنيم،‌ چون آخر وقت، حساب خود به خود خالي مي‌شود. در اين صورت چه خواهيم كرد؟ البته كه سعي مي‌كنيم تا آخرين ريال آن را خرج كنيم! هر كدام از ما چنين بانكي داريم: بانك زمان هر روز صبح،‌ در بانك ما 86400 ثانيه اعتبار ريخته مي‌شود و آخر شب، اين اعتبار به پايان مي‌رسد. در یک دقیقه می‌توان ۷ بار سور...    ادامه »
مثل عطار، مثل آهنگر
حلیمه ریحانی جشن تولد دوستم بود. نمی دانستم برایش چه هدیه ای بخرم؟ با مامان مشورت کردم. کمی فکر کرد و گفت به نظر من، یک عطر خوب برای دوست خوبت بخر. قبول کردم. با هم رفتیم به مغازه‌ی عطرفروشی. شیشه‌های عطر را که با رنگ‌های متنوع در قفسه‌ها جا گرفته بودند از نظر گذراندم. چشمم به مطلب جالبی افتاد که با خطّ خوش کنار عطرها، خودنمایی می‌کرد، مطلب را ‌خواندم و به وجد آمدم. گفتم: مامان ببین چه حدیث قشنگی اینجا نوشته اند: پیامبر اکرم(ص)فرمودند: هم نشین خوب و شایسته مثل عطر ...    ادامه »
ای دل اگر عاشقی روی زمهرش متاب
حکمت وضو و نماز از زبان امام رضا(ع) چند وقتی بود که دوستم ـ زهره ـ سؤال‌هایی در مورد نماز مطرح می‌کرد که راستش را بخواهید من هم جوابش را نمی‌دانستم. می‌گفت چرا خدا نماز را واجب کرده؟ چرا باید قبل از نماز وضو بگیریم؟ چرا در وضو باید اعضای خاصی را شست و مسح کرد؟ احساس می‌کردم او کم کم دچار تردید شده و نسبت به نمازهایش، کوتاهی می‌کند. مخصوصاً از وقتی که بعضی از بچّه‌های کلاس، شبهاتی در مورد عبادت‌ها مطرح کرده و گاهی بچه‌های مقیّد را مسخره می‌کردند...    ادامه »
مردان علم
پایداری میرزا مهدی نراقی در تحصیل علم حاج میرزا مهدی نراقی صاحب «معراج السعاده» و کتب دیگر در ایام تحصیل بی نهایت فقیر و تهی دست بود به حدی که برای مطالعه قادر به تهیه ی چراغ روشنایی نبود و می رفت از چراغ هایی که در جاهای دیگر مدرسه بود استفاده می کرد و هیچ کس از حال او با خبر نبود. با این سختی و تنگی معاش در تحصیل علوم به قدری جدی و کوشا بود که هر چه از موطنش به او نامه می رسید، سر نامه را باز نمی کرد و نمی خواند، از ترس این که مبادا حرفی و مطلبی نوشته باشند که باعث تفرقه ی حواس و ...    ادامه »
خدایا عاشقم عاشق ترم کن
رابطه ی ما با خدا رابطه ی گیلاس با درخت نیست. وقتی گیلاسی از درختی چیده و جدا شد دیگر قابل بازگشت نیست و درخت هرگز او را نخواهد پذیرفت. رابطه ی ما با خدا چیزی شبیه یک کفِ آب با دریاست. شما اگر پیاله ای آب از دریا برگیری حتّی اگر این آب نجس و آلوده و لجن هم شده باشد، هرگاه آب را برگردانی آغوش دریا باز است و آن را می پذیرد و هرگز پس نمی فرستد. اول کاری که دریا با آن می کند زدودن تیرگی ها و پاک کردن و زلال ساختن آن است. چون خدا رحمان است و رحیم، یعنی دریا دریا رحمت و احسان و لطف است و اگر ما فقط هم...    ادامه »
سارا زیر سایه ی باربی
زهرا سریع عروسک ها اسباب بازی هایی هستند که در شکل و اندام کودک برای ارتباط و سرگرمی او ساخته می شوند. درست است که سرگرمی دخترها و پسرها متفاوت است و بیشتر دخترها به عروسک علاقه دارند، اما عروسک تأثیرگذاری بر ذهن هر دوی آن ها دارد. در طول تاریخ هم جوامع به این نیاز پاسخ داده اند. اما امروز به زمانی می رسیم که عروسک سازی و طراحی آن به عنوان یک سیاست و یک سلاح فرهنگی علیه کشورها به کار گرفته شده است.  عروسک، تفنگی برای مبارزه با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و تقسیم دنیا به دو بلوک شرق و غرب، ...    ادامه »
بانوی مسیحی و آهنگ قرآن
سید قطب (=ابراهیم حسین شاذلی) مفسر نامدار مصری گوید: من از حوادثی که برای دیگران (در زمینه ی اعجاز قرآن) واقع شده سخنی نمی گویم. تنها حادثه ای را بیان می کنم که برای خود من واقع شد و شش نفر ناظر آن بودند (خودم و پنج نفر دیگر). ما شش نفر از مسلمانان بودیم که با یک کشتی مصری، اقیانوس اطلس را به سوی نیویورک می پیمودیم. مسافران کشتی 120 مرد و زن بودند و کسی در میان مسافران جز ما مسلمان نبود. روز جمعه به این فکر افتادیم که نماز جمعه را در قلب اقیانوس و بر روی کشتی به جا آوریم و علاوه بر اقامه ی فریضه...    ادامه »
ای شهسوار من حسین!
بزرگ ترین آرمان نیکان این است که در آدم سازی شرکت کنند، یعنی مکتب صالح سازی بیاورند. مکتب حسین (علیه السّلام) نه تنها مکتب گناه سازی (نبود) از صالح سازی هم بالاتر بود، مکتب مصلح سازی است.    ادامه »
همه لهوف می خوانند
 منیره عسکری   «وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا» (سوره ی مریم، آیه ی 15) حکایت عاشورا را بارها خوانده ایم. هر بار تازه تر از دیروز و هر روایت سوزنده تر از دیگری. كربلا كوشش جوانمردان است و جوشش خون هاي پاك براي صيانت از دين، نگاهباني از ارزش ها و فضيلت ها. محرّم که می رسد لباس های رنگین عزادار می شوند و خنده ها رنگ می بازند و دل ها سخت بهاری می شوند و همین که نام حسین (علیه السّلام) را می شنوند بنا می کنند به باریدن، تا در پرت...    ادامه »
عطر حضور
بصیرت ها مرده در آن دشت داغ/ فاطمه آریاوش  امروز چهارشنبه است. روزهای آغازین محرّم سال1384است. من در مدرسه ی شهرآرا، کلاس پیش دانشگاهی درس می خوانم زنگ اوّل فیزیک داریم. خانم رضایی به کلاس می آید. اوّل درس می پرسد، بعد درس می دهد. جزوه می گوید و چند تمرین می دهد تا حل کنیم. ساعت دوم مراسم عزادای است؛ باید به نمازخانه برویم. نمازخانه خیلی بزرگ است و با موکت های سبزرنگ فرش شده است. من و اعظم وارد نمازخانه می شویم. اعظم حنفی مذهب است زنگ بعد، دین و زندگی داریم، کتاب دین و زندگی را برداشت...    ادامه »
صفحه 7 از 8ابتدا   قبلی   2  3  4  5  6  [7]  8  بعدی   انتها