دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
یکشنبه, 23 مرداد,1401

کلام آخر
 لبخندی نمکین بر لب­ های رسول خدا نشست. با افتخار و سربلندی به یارانش چشم دوخت و فرمود: مشرکان مکّه شکست خوردند و شما پیروز شدید. همه با حیرت پرسیدند: چطور ممکن است؟ ما در محاصره­ ایم، گرسنه و ناتوان! آخرین دینار ثروت خدیجه را هم قریشیان به یغما برده ­اند و شما می­گویید پیروزیم؟
   ادامه »
برای پیامبر رحمت
  خستگی و گرسنگی بی­تابشان کرده بود. رسول­ خدا کلنگ را بر زمین گذاشت و کیسه ­ای خاک بر دوش کشید و به آن سوی شکاف برد. جابر با نگاه خویش پیامبر را دنبال کرد. دانه­ های درشت عرق در زیر شعاع­ سوزان خورشید بر پیشانی­اش می­درخشید؛ از شدّت گرسنگی سنگی بر شکم بسته بود تا ضعف مانع کارش نشود. جابرکه چون دیگران دست از کارکشیده بود تا خواست قدری بیاساید در گوشه ای پیامبر را دید که ردای خود را زیر سر نهاده و با همان سنگی که بر شکم بسته به خواب رفته است. قدری اندیشید و به سرعت راهی خانه شد. همسرش که او...    ادامه »
گر دریا را درنوردی با تو در می ­نوردیم
 آهسته پیش می­رفت. با‌ این که بارها و بارها به این کاخ آمده بود گویی برای اوّلین بار بود که به آن قدم نهاده. همه چیز شکل غریبی داشت. ستون ها، دیوارها، مشعل ها، نگهبانان و ندیمه­ ها همه چیز از همیشه وهم انگیزتر می‌نمود. صدای خنده‌ی" آنیسا" که در تالار پیچید رعشه‌ای در پیکرش احساس کرد؛ امّا بلافاصله با خود گفت: آرام باش با این وضع به زودی راز تو بر ملا خواهد شد. آنیسا شادمان از تخت برخاسته و به سویش آمد: آه "صیانه" نمی­دانی چقدر از دیدنت مسرورم، دیگر از آمدنت نا امید شده ب...    ادامه »
 ما مي توانيم
نماز عصر که به پایان رسید همه اطراف او حلقه زدند، پیرمرد نیز تکیده و در هم شکسته نزدیکشان شد. سخن که می‌گفت غم ها را فراموش می‌کردند سخنانش چون هم نوایی نسیم بود با امواج در گوش نخلستان در دل گرمای سوزان. نگاه مهربانش با آن لبخند شیرین میهمان چشمان تک تک یاران بود. یارانش رنگ پریده اما مصمم گردش حلقه زده بودند به جمعشان که می‌پیوستی به سادگی نمی‌شد پیامبر را یافت. چون نگینی او را در میان گرفته بودند و او از محبت می‌گفت و عدالت و کرامت انسان و آنان با پاهای برهنه و شکم ها...    ادامه »
از جنس در هم شکستن خیبر
  پنجه‏ های نرم نسیم در گیسوی گندمزار چنگ می‏اندازد و بر آن شانه می ‏کشد سبزی مزارع تا دور دست سر برآبی انتهای افق نهاده و عطر خوش سبزه ‏زار در عمق جان سربازان خمیده قامت پناه گرفته در لابه لای ساقه ‏های گندم می‏نشیند. آن‏سو‏تر پرچم ‏هایی سپید، گاه و بی گاه به اهتزاز در می ‏آیند. این علی است! داماد پیامبر که درود بی‏پایان خداوند بر آنان باد. آن روزی که نبی خدا «غیله‏ ی لیثی» را به جانشینی خود در مدینه...    ادامه »
موجي خروشان از خاور به باختر
  از كنار ديوار بلند و طولاني مي‌گذرد و به اين مي‌انديشد كه حضورش در اين منطقه چه آينده‌اي براي او رقم خواهد زد؟ كم كم به انتهای ديوار مي‌رسد. دانه‌هاي ريز برف آرام و خنك بر رويش مي‌نشيند و آتش افروخته‌ی درونش را كه بر پوست صورتش دويده فرو مي‌نشاند. ناگاه خود را در پارك «زوكوچي» مي‌يابد، به سختي از گروه‌هاي به هم فشرده‌ي معترضين عبور مي‌كند. انبوه زنان و مردان با صورت‌هایی که از شدّت سرما سرخ شده در کنار هم ایستاد...    ادامه »
سرمقاله
بسم الله الرحمن الرحیم  صدای چکاچک شمشیر با آوای دهل‌ها در می‌آمیزد. ناگاه ضربه‌ای بر قلب پرچمدار سپاه ابوسفیان می‌نشیند و او که ناباورانه به سرباز پیش رویش چشم دوخته از درد به خود می‌پیچد و به چوب پرچم تکیه می‌کند و همراه آن به خاک می‌افتد. تهلیل و تکبیر مردان خدا در میدان می‌پیچد. جنگ است و کوره‌ی آزمون گداخته. کینه‌های بدر را به میدان احد آورده‌اند تا مزرعه‌ی توحید و نبوت را لگد مال کنند. ذوالفقار علی اما در میانه‌ی میدان ...    ادامه »
أین عمار؟
بلال دستها را میانه‌ی طناب‌هاگره زده و خود را بالا تر می‌کشد. دانه‌های درشت عرق بر چهره اش می‌لغزند، به بالای کعبه رسیده است؛ با تمام توانش فریاد بر می‌آورد اشهد ان لا اله الا الله و ان محمد رسول الله. عمار پیکر استوار بلال را با شعف می‌کاود، چه فاتحانه بر بلندای کعبه سرود حریت سر داده است. سوزشی به قلبش نشسته و تا شانه‌هایش راه می‌یابد. صدای نفیر شلاق در گوشش طنین می‌گیرد، تازیانه هوا را می‌شکافد و پوست و اعصاب بر استخوان نشسته‌ی او را...    ادامه »
سرمقاله
خلیل آسا در علم الیقین زن    ندای لا احب الافلین زن هر چه به زمین نزدیک تر می شویم مناظر دیدنی تر می شوند، سرزمینی سبز با رودخانه هایی پر آب و نخلستان هایی که ریشه درخاک و پای در آب و دست در آسمان دارند، با خروارها خوشه ی به بار نشسته. عاقبت به زمین می نشینیم و مهماندار با لهجه ای دلنشین، ورودمان را به فرودگاه نجف تبریک می گوید. سر از پا نمی‌ شناسیم، وارد شهر می شویم. اتوبوس که حرکت می کند در دریچه ی چشمانم همه چیز را ثبت می کنم؛  روستاها، نخلستان ها، مزارع پر...    ادامه »
تجلی حیات طیبه
«من عمل من ذکر و انثی و هو مؤمن فلنحیینه حیاه طیبه» حیات اولیای الهی چونان آیینه ای است که می توان در آن چگونه زیستن را آموخت. هدف از نوشتار حاضر صرفاً بیان جاذبه يك شخصيت و یادآوری منزلت والای عبادی، اخلاقی و علمی او نيست، كه البته آن نیز بایسته و شايسته عنایت است، اما آن چه در خور دقت بیشتر است، توجه به نيازهای اجتماعي زمان و تأثيرپذيري و الگوگیری از اسوه ای عینی و ملموس است که این مهم با شناخت دقیق انسان های کامل و رصد اهدافشان، محقق می‌شود. آنانی که به ریسمان اهل بیت (علیه...    ادامه »
صفحه 2 از 3ابتدا   قبلی   1  [2]  3  بعدی   انتها   
Escort