دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
شنبه, 14 تیر,1399

برگزیده‌ای از دیدگاه علما در بررسی سند 2030


برگزیده‌ای از دیدگاه علما در بررسی سند 2030

برگزیده‌ای از دیدگاه علما در بررسی سند 2030

آیت الله مکارم شیرازی: اين سند همان‌طور كه از مقدّمه‌اش پيداست در واقع يك عهدنامه است براى برنامه‌هاى آموزشى و اقتصادى و اجتماعى و غير آن، در پانزده سال در جهان. يعنى عدّه‌اى نشسته‌اند براى مردم دنيا تصميم گرفته‌اند كه فرهنگ سكولار غرب را در همه جا پياده كنند و به گفته‌ی خودشان، هدفشان دگرگون ساختن جهان ماست... . در اين سند درباره‌ی كمك به كودكان و پايان دادن به فقر در همه‌ی اشكال آن و در همه جا تصريح شده؛ از جمله در هدف دوم از اهداف هفده گانه مى‌خوانيم پايان دادن به گرسنگى، تأمين امنيت غذايى و تغذيه‌ی بهتر و توسعه‌ی كشاورزى پايدار.

تصويب كنندگان اين سند در اين دو سال كه از عمر آن مى‌گذرد، كدام قدم را براى محروميت زدايى از كودكان گرسنه‌ی يمن برداشته‌اند؛ كودكانى كه گرفتار بيمارى وبا و كمبود دارو و تغذيه هستند و چگونه نتوانستند گامى براى محاصره‌ی اقتصادى يمن و غزّه بردارند تا مردم اين مناطق بتوانند از تغذيه‌ی سالمى برخوردار باشند. چه كمكى به ويرانى‌هاى سوريه و عراق كردند. اگر هدف، دگرگون ساختن جهان است -كه تيتر اين سند مى‌باشد- چه قدمى براى دگرگونى در اين دو سال برداشتند؟ آيا اين‌ها دليل بر آن نيست كه هدف اصلى، چيز ديگرى است. بنابراين بايد اعتراف كرد كه اين سند برخلاف ظاهر، پاره‌اى از قسمت‌هاى آن دامى است حساب شده براى ملّت‌هاى جهان كه آن‌ها را در زير سلطه‌ی خود درآورند و فرهنگ و مذهب آن‌ها را دگرگون سازند(www.makarem.ir).

آیت الله نوری همدانی: حوزه‌ی علمیه‌ی قم نمی تواند در برابر چنین سندها و برنامه هایی ساکت باشد؛ ما نباید سر خود را پایین انداخته و فقط درس بخوانیم؛ بلکه باید بیدار و هوشیار بوده و حوزه در موقع لازم، نظرات خود را اعلام نماید... توقّف سند 2030 یونسکو فایده ای ندارد، باید این سند را ابطال کنیم و به یونسکو بازگردانیم... (Www.hawzah.net).

 آیت‌الله جعفر سبحانی:  غرب هر زمان بخواهد شرق را استعمار کند، ابتدا از طریق استعمار فرهنگی وارد می‌شود و از طریق این استعمار به استعمار سیاسی و اقتصادی می‌رسد. کشورهای غربی ابتدا آموزش و پرورش را در دست می‌گیرند و سپس وارد حوزه‌ی سیاست می‌شوند، در نهایت اقتصاد مملکت را به دست می‌گیرند و این گونه استعمار را از 150 سال پیش شاهد هستیم... .

کشور ما با جهاد و شهادت و ایثار برپا شده است، آنچه که ما را مقاوم قرار داده است، ایثار بود و از رئیس جمهور انتظار دارم که کلمه‌ی توقّف را در خصوص سند 2030 یونسکو ذکر نکند، بلکه بگوید که این سند ابطال شده است (www.mashreghnews.ir).

 آیت‌الله رشاد (رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی): ... اخیراً احساس می‌شود پروژه‌ی نفوذ بار دیگر از سوی بیگانگان در حال پی‌گیری است و متأسّفانه بیگانگان از جمله توانسته‌اند در قالب برخی نهادهای به اصطلاح بین‌المللی مثل یونسکو که مأموریتش ترویج سبک زندگی غربی است، سند خفّت باری را تحت عنوان سند ۲۰۳۰ به نظام آموزشی ما تحمیل کنند. افتخار و عزّت زن و مرد به التزام به لوازم  فطرت و طبیعتشان است؛ ولی این سند تأکید دارد که نقش‌های کلیشه‌ای مثل مادر بودن را به زن‌ها تحمیل نکنید! در حالی که افتخار زن ایرانی- اسلامی به مادر بودنش است. مادر ایرانی و زن اسلامی به این فخر می‌کند که به دستی گهواره‌ی‌ یک نوزادی را به حرکت درمی‌آورد که فردا مردی به بار آید که مثل امام خمینی(ره) روزی جهان را تکان خواهد داد و به دست دیگر خانه را اداره می‌کند، یا دستی در امور اجتماعی دارد و مسؤولیت‌پذیر در متن جامعه است. اصرار بر تغییر متون کتب مدارس از دیگر مفاد ذلّت بار سند ۲۰۳۰ است. در کشورهای ضعیف عربی طبق همین سندهای به اصطلاح بین‌المللی آیه‌های جهاد را از کتب درسی حذف کردند تا ملّتشان را تسلیم پذیر بار بیاورند تا دول استعماری بتوانند هر تحکّمی که خواستند روا بدارند (www.rashad.ir).

 آیت الله محسن اراکی (دبیرکل مجمع جهانی تقریب):جایگاه ایرانیان در تشکیل تمدّن نوین دنیا بسیار ارزشمند است و تنها ملّتی که توانایی ساخت تمدّن نو را در جهان کنونی دارد اندیشمندان دینی- ایرانی است... در متون دینی ما برابری انسان‌ها در حقوق انسانی کاملاً موردپذیرش است، امّا معنای برابری جنسیتی که در این سند مطرح‌شده است بزرگ‌ترین ظلم در حقّ زن است، زیرا بدون توجّه به خصوصیات و ویژگی‌های خلقت دو نوع، توقّع انجام امور مشترک از دو جنس را دارد (www.mohsenaraki.com).

 آیت‌الله حائری شیرازی: ... ما کوتاهی و غفلت کردیم. امروز کفّار، علوم تجربی را که متعلّق به ما است به نام خود کشف و ضبط می‌کنند. در اروپا کلیسا و دانشگاه حقّ دخالت در امور یکدیگر را ندارند و بسیاری از کشورها نیز به همین عقیده پایبند هستند. امّا ایران تنها کشوری است که سیاست حکومتش بر مبنای امور دینی استوار است و سند 2030 و حذف فرهنگ ایثار و شهادت از کتاب‌های دانش آموزان بر مبنای سیاست حکومت دینی نیست.           (www.keyhan.ir)

 حجة‌الاسلام محمّدرضا زیبایی‌نژاد (رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده): بر اساس اصول اسلامی، دختر برای ایفای نقش های زنانه و پسر برای ایفای نقش های مردانه تربیت می شود. هر چند در حال حاضر نظام تربیتی ما بر روی موضوع و جنسیت تمرکزی ندارد امّا ملحق شدن به سند 2030 به این معناست که اهداف جنسیتی متساوی بوده و یک ارزش تلقّی می‌شود در نتیجه ما اختیار تربیتی کشور خود را از دست می‌دهیم.  ( www.farsnews.com)

 دکتر رحیم پور ازغدی: در لیبرال آموزشی گفته‌اند آموزش متون دینی مخلّ خلاقیت است و باید از مدارس حذف شود. لیبرالیسم کلاسیک و نئولیبرال اعلام کرد که ما به دین کاری نداریم و خودمان با عقل خودمان می‌سنجیم، البته عقل با برهان حجّت است، ولی عقل آن‌ها هوای نفس است که نامش را عقلانیت می‌گذارند. لیبرالیسم یعنی نفس و آن‌ها با ایدئولوژی نفسانی می‌خواهند نظام آموزشی ایجاد کنند.

اخلاق را مسخره می‌کنند، حیا را مسخره می‌کنند، دست معلّم و پدر و مادر را تحت عنوان آزادی لیبرال از سر کودک برمی‌دارند و همه را تحت عنوان این‌که ما افراد را نجات می‌دهیم به ذیل نظام سرمایه‌داری می‌برند...

می‌خواهند هم در آموزش و پرورش غیررسمی مانند رسانه و هم در آموزش و پرورش رسمی، نگاه بازاری به اندیشه و اخلاق داشته باشند، تعریفشان از آموزش و پرورش نگاهی کاملاً ضدّدینی و سکولار است...

دکترین اومانیستی را مطرح می‌کنند و تحت عنوان تنوّع فرهنگی و مذهبی عملاً هوس و نفسانیت که تمام انبیا برای مدیریت آن مبعوث شده‌اند را جایز می‌دانند. طبق سند 2030 در مدارس ما همجنس‌بازان می‌توانند کلاس آموزشی داشته باشند، ولی در مورد دین نمی‌توانیم صحبت کنیم...

این‌ها که از آزادی می‌گویند خودشان، دختران باحجاب فرانسوی را از حجاب منع کردند و زن باحجاب امکان استخدام در نهادهای دولتی آن‌ها را ندارد. ازدواج با همجنس را با قانون حمایت می‌کنند ولی با پوشش مبارزه می‌کنند که این تناقض در برخورد با آزادی جالب است... (www.kayhan.ir).

شماره نشریه:  شمیم نرجس شماره 34


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (544)

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

Escort