دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
چهارشنبه, 24 مهر,1398

باقلا


باقلا

وحید عرفانی (کارشناس بهداشت)

 

الامام الصادق (علیه‌السلام): «الباقلى يذهب بالداء و لا داء فيه؛ باقلا، بیماری را می‌برد و در آن، بیماری‌ای نیست».(بحارالانوار، 266/66)

الامام الصادق (علیه‌السلام): «أَكْلُ الْبَاقِلَّى يُمَخِّخُ السَّاقَيْنِ وَ يَزِيدُ فِي الدِّمَاغِ وَ يُوَلِّدُ الدَّمَ الطَّرِيَّ؛ خوردن باقلا، مغز استخوان‌های ساق را تراکم درونی می‌دهد، توان مغز را افزون می‌سازد و خون تازه تولید می‌کند». (الکافی، 344/6؛ المحاسن، 309/2)

رسول الله (صلی‌الله علیه و آله): «مَنْ أَكَلَ فُولَةً بِقِشْرِهَا أَخْرَجَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ مِنْهُ مِنَ الدَّاءِ مِثْلَهَا؛ هر کس یک دانه باقلا را با پوست آن بخورد، خداوند به همان اندازه، بیماری را از درون او بیرون می‌برد». (مکارم‌الاخلاق، 397/1؛ بحارالانوار، 266/66)

   باقلا در اغلب مناطق ايران به خصوص در شمال كاشته مي‌‌شود. اصل آن در ايران بوده و از ايران به اروپا و آسياي صغير پراكنده شده است. باقلا از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است ولی گل آن گرم می‌باشد. اگر چه امروزه به دلیل سنگین بودن، این ماده‌ی پر ارزش کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی با مطالعه‌ی اطلاعات زیر و روایات ذکر شده حتماً دوباره‌ آن را به سبد خرید خودتان اضافه می‌کنید.

1-    جوشانده‌ی باقلا برای ورم مثانه مفید است.

2-    جوشانده‌ی باقلا اثر خوبی در رفع رماتیسم دارد.

3-    از جوشانده‌ی باقلا برای درمان نقرس استفاده کنید.

4-    باقلا را اگر با سرکه و آب بپزید و با پوست بخورید اسهال‌هاي مزمن و اسهال‌هاي حاصل از زخم روده‌ها را متوقف مي‌نمايد.

5-    برای رفع گرفتگی صدا آن را با روغن بادام و قند مخلوط کنید و بخورید.

6-     تازه‌اش را بكوبيد و به صورت خمير در آورده به صورت بماليد، فوراً جرم و كثافات صورت را بر طرف مي‌سازد و اگر هر روز تکرار كنيد اثر زخم‌هایی كه به پوست مانده باشد را بر طرف مي‌سازد.

7-    آب پخته‌ی آن مدر ادرار و اضافه کننده‌ی شير است.

8-    باقلا در بعضی از اشخاص تولید نفخ و سنگینی سر معده می‌کند برای جلوگیری از این عوارض باید ابتدا آن را پوست کنده و بجوشانید، آب آن‌ را دور بریزید؛ سپس به آن مقداری آب اضافه کرده و بعد از پختن با روغن بادام و ادویه‌ی گرم مانند دارچین، فلفل و گلپر بخورید.

 

گل باقلا:

* چهل گرم از آن را در يك ليتر آب بجوشانيد و آب صاف كرده‌ی آن را در فاصله‌ی سه وعده‌ی غذايي روزانه بنوشيد.

1-    سنگ كليه و مثانه را رفع مي‌كند.

2-    قولنج كليوي را بر طرف مي‌سازد.

3-    سردرد نيمه‌ی سر يا ميگرن را برطرف می‌سازد.

4-    در درمان درد كمر تا زانو يا سياتيك و روماتيسم مفید است.

5-    ضد تشنج و ادرار آور است.

* يك مشت از آن را در يك ليتر آب، نيم ساعت بجوشانيد. تا گرم است مدتي انگشتان را در آن نگه داريد و هر روز اين كار را تكرار كنيد. انگشتي كه سر آن ورم و گوشه كرده را درمان مي‌كند.


www.daneshnameh.rashed.ir

www.jamejamonline.ir 

شماره نشریه:  شمیم نرجس شماره 16


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (409)

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: