دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 01 اسفند,1398

خال و خال برداري


خال و خال برداري

خال و خال برداري / دكتر مريم شايسته‌خوي

در دربار شاه عباس و در حرم‌‌‌‌‌سراي او، در ميان زنان بي‌شمارش زني سياه ‌پوست بود. روزي يكي از زن‌هاي سفيد پوست و زيباي شاه عباس زن سياه پوست را به خاطر رنگ پوستش تمسخر كرد. زن سياه پوست كه زيرك و حاضر جواب بود؛ گفت: اگر ذره‌اي از پوست سفيد تو در صورت من باشد بسيار زشت خواهد بود و گويي دچار بيماري شده‌ام ولي اگر ذره‌اي از پوست من در صورت تو باشد زيبايي‌ات صد چندان خواهد شد! زن سفيد پوست سكوت كرد و ديگر هيچ گاه لب به تحقير او نگشود.

خال چيست؟

اين داستان كوچك شروعي براي گفت‌وگوي ماست. از قديم الايام وجود خال در صورت و يا قسمت‌هاي ديگر دليلي بر زيبايي و فريبايي به خصوص در زن بوده‌است. خال شايع‌ترين و متداول‌ترين ضايعه‌ي پوستي است. در واقع يك جور تومور پوستي است كه از سلول‌هايي به نام ملانوييت (سلول رنگ دانه‌اي) مشتق مي‌شود. (توماس پي. هبيف.2011) در لاتين به خال،Birth mark يا نشان تولد و يا نووس nevous مي‌گويند. معمولاً به شكل يك نقطه‌ي سياه روي بدن ديده‌مي‌شود. هيچ عملكرد خاصي ندارد و عموماً بي‌خطر است. (www.parsiland.com)

سلول‌هاي ملانوييت، سلول‌هاي سازنده‌ي رنگ دانه‌ي پوست هستند كه به صورت پراكنده در پوست وجود‌دارند. گاهي اوقات در كنار هم و به صورت گروهي جمع‌مي‌شوند و سلول خال را به وجود مي‌آورند. رنگ خال‌ها از روشن تا تيره متغيّر است و بستگي به تعداد سلول ملانوييت تشكيل دهنده‌هاي آن دارد. گاهي اوقات اين سلول‌ها داراي مو هستند و خال‌هايي مودار را ايجاد مي‌كنند.

خال در مرد و زن به يك نسبت وجود دارد. (توماس پي. هبيف.2011) به نظر مي‌رسد نور خورشيد رشد سلول‌هاي خال را تحريك مي‌‌كند.

انواع خال

خال‌ها بر اساس سن بروز و نحوه‌ی آرايش و قرار‌گيري سلول‌هاي آن‌ها طبقه‌بندي مي‌شوند.

1- خال‌هاي مادرزادي: معمولاً از زمان تولد نوزاد همراهش هستند. از هفته‌ي دوازده‌حاملگي در جنين ايجاد مي‌شود و هنوز دليل خاصي براي بروز آن پيدا نشده‌است. (www.parsiland.com) گاهي هم در 2 سال اول زندگي بروز مي‌كنند. مي‌توانند در اندازه‌ها، رنگ‌ها و مكان‌هاي مختلف باشند. اغلب بي‌‌ضرر هستند و رشد خوش خيمي دارند و نشانه‌ي هيچ بيماري‌اي نيستند.

2- خال‌هاي اكتسابي: ممكن است به دنبال تماس با نور آفتاب، بلوغ، حاملگي يا تجويز هورمون‌هاي غدد فوق كليه ايجاد يا تشديد شوند.(www.parsiland.com) و در دوران نوجواني به حداكثر بروز خود مي‌رسند و بروز آن‌ها پس از 30 سالگي بسيار اندك است. بيشتر خال‌هاي اكتسابي بر روي بخش‌هاي در معرض آفتاب پوست پديد مي‌آيد و اگر در نواحي پوشيده از آفتاب ايجاد شود يا بعد از 30 سالگي ايجاد مي‌شود يا تغيير مي‌كند بايد مشكوك تلقي شود. (توماس پي. هبيف.2011) خال‌هاي اكتسابي بر اساس عمق به سه دسته‌ي سطحي، مركب و داخل پوستي تقسيم بندي مي‌شوند. (www.parsiland.com)

اغلب بزرگسالان بين 12 تا 20 خال دارند. معمولاً علامت خاصي ندارند ولي گاه در اثر تماس با لباس يا ضربه‌هاي موضعي آزرده مي‌شوند.

خال اكتسابي در ابتدا هم‌سطح پوست، مدوّر و با رنگ يك‌نواخت ظاهر مي‌شوند. بعد از چندين سال، خال‌ها هم‌چنان بر‌آمده‌تر مي‌شوند و رنگ آن‌ها به طور يك‌نواخت روشن‌تر مي‌شود؛ اما شكل‌خال قرينه‌اي(متقارن) باقي‌مي‌ماند. در خال‌هاي مركب ممكن است مركز آن پررنگ‌تروكناره‌هاي آن نامنظم باشد ولي شكل خال قرينه است. (توماس پي.هبيف.2011)

در ادامه به سؤالات رايج در مورد خال به اختصار پاسخ مي‌گوييم:

1. چه تغييراتي در خال نياز به مراجعه به پزشك دارد؟

خال‌هايي كه دچار تغير رنگ، شكل، حاشيه يا اندازه و يا عدم تقارن شوند؛ نياز به آزمايش دارند. همچنين خال‌هايي كه به خارش مي‌افتند يا دچار خون‌ريزي مي‌شوند يا حاشيه‌ي نامنظم دارند و نيز رنگ غير ‌يك‌نواخت يا قطر بيش‌از 6ميلي‌متر دارند بهتر است بررسي شوند. خال‌هايي بعد از 30 سالگي يا در نواحي كه در معرض آفتاب نيستند ايجاد مي‌شوند نيز مشكوك تلقي مي‌شوند.

2. آيا برداشتن خال باعث تبديل آن به بدخيمي مي‌شود؟

خير. بهتر است خال‌ها در نزد پزشك متخصص برداشته شود. چون فقط آن‌ها مي‌توانند تفاوت بين خال‌هاي سرطاني و معمولي را متوجه شوند. در بعضي افراد كه برداشتن خال منجر به بدخيمي شده است به دليل آن است كه ضايعات پوستي كه ظاهراً به عنوان خال بوده، توسط يك فرد غير متخصص برداشته مي‌شود. اشتباه در تشخيص بوده و اين ضايعه از اول خال نبوده است، بلكه تومور يا سرطان پوستي كوچكي بوده و چون عمق آن اصولي برداشته نشده است بلافاصله دچار عود مكرر شده است. پس اگر ضايعه واقعاً خال باشد هيچ مشكلي از نظر سرطاني شدن ندارد.

3. روش‌هاي برداشتن خال كدام است؟

بسته به سن بيمار، بزرگ يا كوچك بودن خال، عمق خال، رنگ خال و حتي محل خال، روش برداشتن متفاوت است. ولي به طور كلي روش‌هاي برداشتن خال شامل موارد زير است:

* جراحي: شكافتن محل مورد نظر، برداشتن لايه‌هاي خال و سپس دوختن محل برش.

* كرايو: گاز اكسيد نيتروژن به سطح پوستي زده مي‌شود و به اين ترتيب خون‌رساني به سلول‌هاي خال مختل شده و خال از بين مي‌رود.

* كوتر: با ايجاد حرارت زياد سلول‌هاي خال سوزانده مي‌شود.

* ليزر: گونه‌اي از انرژي است كه در پوست به وسيله‌ي رنگ دانه‌ها جذب مي‌شود و آن‌ها را از بين مي‌برد.

* راديو فركانس يا RF: توليد و انتقال امواج مايكروويو به سطح پوست و از بين بردن خال‌ها.

بين اين‌كه كدام روش بهتر است، همان‌طور كه در بالا شرح داده شد بسته به نوع خال و سن و جنس بيمار متفاوت است ولي در كل، در خال‌هاي سطحي ليزر ارجحيت بيشتري دارد؛ زيرا امكان گود شدن سطح خال بسيار كمتر است. ولي امروزه روش راديو فركانس يكي از ايمن ترين و مؤثر ترين روش‌هاست و طرفداران زيادي نيز دارد. گاهي هم ايجاب مي‌كند كه به روش جراحي يا كوتر، خالي را برداريم. بيشتر اين‌ها بستگي به نظر متخصص مربوطه دارد.

4- علت برگشت خال بعد از برداشتن آن چيست؟

خال، فقط همان چيزي نيست كه مي‌بينيم؛ بلكه سلول‌هاي حاشيه‌ي خال بي‌رنگ هستند. بنابراين هنگام برداشتن خال بايد يكي از حاشيه‌ها‌ي به ظاهر سالم خال هم برداشته شود. اگر برداشته نشود ممكن است اين سلول‌هاي حاشيه مجدد فعال شده و دوباره خال رشد كند و به صورت يك نقطه‌ي تيره در محل خال ظاهر گردد. در اين موارد حتماً بايد به پزشك متخصص مراجعه نمود تا اقدام به برداشتن خال نمايد. خال‌هاي در سن كمتر از 20 سال چون فعال هستند امكان رشد مجدد دارند. ولي در سنين بالاتر يا خال‌هاي برجسته‌ي بي رنگ امكان برگشت خال كمتر است.

عوارض برداشتن خال

بعد از برداشتن خال ممكن است عوارضي ايجاد شود كه بسته به نوع و روش برداشت متفاوت است؛ ولي اغلب بعد از گذشت چند هفته بهبود مي‌يابد.

1. قرمزي جاي خال: معمولاً بعد از جراحي يا ليزر ايجاد مي‌شود و به مرور زمان از بين مي‌رود.

2. اسكار (جوشگاه يا رد):‌ احتمال باقي ماندن اسكار بعد از عمل خال، بستگي به مهارت پزشك و نوع ترميم پوست بيمار دارد. البته خال‌هاي بزرگتر امكان بيشتري براي ايجاد رد دارند  و نيز خال‌هايي كه روي نواحي برجسته‌ي گونه‌ها وجود دارند. هم‌چنين در خال‌هاي گردن، قفسه‌ی سينه و اندام احتمال ايجاد گوشت اضافي در محل برداشت خال وجود دارد. نتيجه‌ي برداشتن خال در نواحي مقعر صورت مثل بناگوش و خط خنده بسيار عاليست و در خيلي موارد هيچ ردي به جا نمي‌گذارد.

3. تيرگي جاي خال: در بعضي پوست‌ها، به خصوص نوع تيره‌تر امكان دارد جاي خال كمي تيره شود كه آن‌ هم طي چند هفته تا چند ماه از بين مي‌رود.

براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد از منابع ذكر شده در پايان مقاله استفاده نماييد.

 منابع:

1- توماس.پي.هبيف، بيماري‌هاي پوست و مو، مترجم: دكتر پروين منصوري، انتشارات انديشه رفيع.

2- سايت Wikipedia.

3- سايت Pzeshk.com.

4- سايت Persiland.com.

5- سايت Drelhami.com.

شماره نشریه:  شمیم نرجس شماره 28


تعداد امتیازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (4596)

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

Escort