دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
یکشنبه, 23 مرداد,1401
آیین جهاد از منظر استاد طاهایی
گروه تنظیم آثار استاد طاهایی استاد طاهایی در سال‌های دفاع مقدس به استناد آیات و روایات مباحث گسترده‌ای پیرامون «جهاد» مطرح نموده‌اند. در این سلسله درس‌ها ضمن بیان انواع جهاد و تبیین ابعاد معرفتی آن به بیان مصادیق جهاد تدافعی نظیر دفاع شخصی و ضرورت آن، دفاع از حق در برابر باطل، جایگاه دفاع از حقوق ستمدیدگان مؤمن پرداخته‌اند. در لابلای این مباحث با توجه به دغدغه‌مندی استاد برای جهش معنوی و تنویر قلوب به اقتضای شرایط جنگ مباحث، اخلاقی، تربیتی فراوانی نیز ب...    ادامه »
خطبه‌ي ۱۴۷؛ فصل دوم
استاد نوقانی/ تنظیم: شفیقه رأفت خبر از آینده تأسّف بار اسلام و مسلمین «وَ إِنَّهُ سَيَأْتِي عَلَيْكُمْ مِنْ بَعْدِي زَمَانٌ لَيْسَ فِيهِ شَيْءٌ أَخْفَى مِنَ الْحَقِّ وَ لَا أَظْهَرَ مِنَ الْبَاطِلِ وَ لَا أَكْثَرَ مِنَ الْكَذِبِ عَلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ، وَ لَيْسَ عِنْدَ أَهْلِ ذَلِكَ الزَّمَانِ سِلْعَةٌ أَبْوَرَ مِنَ الْكِتَابِ إِذَا تُلِيَ حَقَّ تِلَاوَتِهِ وَ لَا أَنْفَقَ مِنْهُ إِذَا حُرِّفَ عَنْ مَوَاضِعِهِ، وَ لَا فِي الْبِلَادِ شَيْءٌ أَنْكَرَ مِنَ الْمَعْرُوفِ وَ لَا أَعْرَفَ م...    ادامه »
ضرورت تبیین عقاید دینی در نوجوانی
فاطمه خدابخشی نوجوانی دوره‌ای از رشد است؛ که مابین کودکی و بزرگسالی قرار دارد (ساعتچی، 1394، ص11). این دوره آخرین مرحله (دبس، 1374، ص91) و از مهم‌ترین مراحل زندگی انسان است. در ایران و بیشتر کشورهای اروپائی و آمریکائی معمولاً نوجوانی از12-13 سالگی آغاز می گردد و در 18-19 سالگی پایان می پذیرد (پارسا، 1375، ص215). طبیعت انسان در سن نوجوانی دچار تحوّلاتی در سه حیطه‌ی جسمی، شناختی و هیجانی اجتماعی می گردد. انسان از همین دوره موظّف به انجام  برخی عبادات چون نماز و روزه می شود. حا...    ادامه »
روش‌های تعلیم و تربیت در داستان حضرت موسی و حضرت خضر علیهم السلام
   سیده فاطمه پورموسوی   این مقاله در پی آن است که اصول و روش‌های تعلیم و تربیت در نظام اسلامی را با توجه به داستان حضرت موسی ع و حضرت خضر ع بیان نماید. 1.     روش الگویی منظور از این روش این است که بر مربی لازم است الگویی مناسـب در برابـر متربی قرار دهد و به او معرفی کند؛ چرا که انسان به طور خودآگـاه یـا ناخودآگـاه تحت تأثیر رفتارهاي دیگران قرار می‌گیرد و دائماً با این امـر در ارتبـاط اسـت . بـه عبارت دیگر الگوها به نحوي در شکل دادن به ...    ادامه »
دانشگاه معارف الهی(شرح زیارت آل یاسین)
استاد رثایی مقدمه از لطايف و خصوصيات زيارت شريفه‌ی آل‌ياسين این است که تعلیم دهنده‌ی آن کسی است که خود او را به این جملات زیارت می‌کنیم و حضرت حجت عج به خصوص می‌فرماید: مرا به این جملات زیارت کنید. بر خلاف زیارت‌های دیگر که از معصومی براي معصوم دیگر صادر شده است. این زیارت شریفه از دو قسمت تركيب يافته است: بخش نخست مشتمل بر سلام و درود است و با جمله‌ی«سلامٌ علي آلِ يس» آغاز مي‌شود و متضمّن 23 سلام است. بخش دوم دعاست كه با جمله‌ی &l...    ادامه »
امر به معروف و نهی از منکر در سیره‌ی حاجیه خانم قانع
زهرا فلاحی امر به معروف و نهى از منكر يكى از مؤلّفه‌هاى مهم است كه بى‌شك نقشی سازنده در ايجاد جامعه‌ی سالم و كنترل انحرافات اجتماعى دارد. این فریضه ابزاری راه‌گشاست که سعادت جامعه و افراد را به دنبال دارد. به همین دلیل است که در قرآن و روایات نیز بر آن تأکید شده است. از تجربیات قطعی بشر این است که با گذشت زمان، اندوخته‌های فکری انسان رو به فراموشی می‌رود مگر آن که پیوسته به آن‌ها یادآوری شود و در عمل تکرار گردد. از همین جاست که پیوند «علم و عمل» ر...    ادامه »
شاخصه‌های مدیریتی استاد قانع با محوریت مدیریت علوی
حمیده سالارزاده ضرورت وجود مدیر و رهبر در جامعه از بدیهیات اولیه‌ی عقلی است که با تصور آن تصدیق نیز حاصل می‌شود. امام علی ع در این زمینه می‌فرماید: «وانَّه لابدَّ للناسِ من امیرٍ برٍّ او فاجرٍ»؛ مردم نیاز حتمی و ضروری به امیر (مدیر) دارند، خواه نیکوکار یا بدکار باشد (نهج البلاغه، خطبه‌ی40؛ نجف آبادی،1390، ص21). استاد قانع یکی از‌ مدیران برجسته‌ی معاصر بودند که مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی حضرت رقیه س را برعهده داشتند. ایشان با تأسی از سیره...    ادامه »
شیوه‌های تبلیغی استاد قانع
مریم سالاری مقدم استاد بتول شعرباف معروف به قانع یکی از زنان نمونه و معاصری بود که با تلاش و پشتکار زیاد توانست یکی از قدیمی‌ترین حوزه‌های علمیه‌ي بانوان در مشهد را پایه‌ریزی نماید. ایشان با تأسیس حوزه‌ي علمیه حضرت رقیه س راه ورود بانوان به عرصه‌ي ديني و یادگیری معارف اسلامی را باز نموده و توانست طلبه‌های زیادی تربیت نماید. به طور حتم ایشان به اين منظور تلاش‌های تبلیغی زیادی نمود تا اين که توانست در دوران رژیم ستمشاهی و زمانی که بیان برخی مباحث دین...    ادامه »
رخنه در انبار بُنشن
زینب مولودی حکیمی امیر سپاهی را بر اسب دید و بدو گفت: بگو ببینم، چون خواهی انبانت را از بُنشن پر کنی، خام بیشتری توانی ریختن یا پخته؟ امیر گفت: بنشن هر چه خشک‌تر باشد بیشتر بگنجد. حکیم گفت: حال بگو کدام‌یک از آن‌ها به دهانت بیشتر مزه‌ کرده و قوّتت دهد؟ امیر گفت: دانی که پخته‌ی آن به از نپخته باشد. - حال آن‌که همان مزه و قوّت در نپخته هم نهفته‌ است. - آری ولی به جوش نیامده و لذت دم ندیده‌است. - پس این پند از من بپذیر که کوشش تو در پخت...    ادامه »
احکام نماز قضا
رحیم‌زاده دوران بین خواندن نماز قضا و نماز شب سؤال: اگر مکلف نماز قضا داشته باشد و در سحر بیدار شود، بهتر است نماز شب بخواند یا نماز قضا؟ - اختیار با خود فرد است (مقام معظم رهبری، رهیافت احکام شماره 15، نماز قضا، ص 90). نماز قضا مقدم بر نماز مستحبی است و اگر آن را به‌جا‌آورید، ان‌شاءالله خداوند مهربان ثواب نماز شب را به شما عنایت خواهد کرد (همان).  تأخیر در خواندن نمازهای قضا در حالت سلامتی سؤال: آیا انجام نماز قضا واجب فوری است؟ خیر، کسی که نماز قضا دارد، واجب ...    ادامه »
صفحه 1 از 95ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدی   انتها   
Escort